Třídní hodina „mír dětem celého světa“. "Lekce míru"

Městský vzdělávací ústav "SKOSH č. 2"

Mírová lekce

"Mír je nejvyšší hodnota"

Vypracoval: Učitel 1. stupně ZŠ

Burmatová Elena Petrovna

Téma lekce: "Mír je nejvyšší hodnota"

Účel lekce: vytvářet pedagogické podmínky pro utváření občanského a vlasteneckého cítění u školáků prostřednictvím řešení událostí a skutečností souvisejících s potřebou chránit, zachovávat a upevňovat mír.

Cíle lekce:

  • formování myšlenky míru jako mnohohodnotového konceptu a nejvyšší hodnoty moderní civilizace;
  • výchova humanistických kvalit jedince;
  • odhalení důležitosti zachování a posílení míru jako nejvyšší hodnoty;
  • rozvíjet porozumění, že zachování míru na Zemi lze dosáhnout pouze jako výsledek aktivního osobního postavení každého člověka.

Učitel:
Neohřívaný horkým sluncem.
Lesy jsou stále pokryté listím,
Všechny děti mají v rukou kytice,
I když je den smutný, je veselý,
Jsi smutný:
- Nashle, léto!
A ty se raduješ:
-Ahoj, škola!

Dobrý den, milí kluci! Jsem ráda, že tě vidím v naší útulné třídě.

Dnes je svátek - Den znalostí věnovaný začátku nového školního roku. A vyrážíme na další plavbu oceánem Vědění. Cestou narazíme na mnoho úskalí, ale jsme zkušení objevitelé, to znamená, že zvládneme všechno. A začněme hned teď.
A naše první lekce v tomto školním roce se jmenuje PEACE LESSON.

Nyní vám nabízím, abyste naplnil rakev mírukoncepty, které odrážejí vaše chápání světa.

co je mír? Ano, chlapi. SVĚT je slunce, matka, nebe. MÍR je, když děti mohou chodit do školy, usmívat se a hrát si. My, lidé žijící na zemi, chceme, aby na ní byl vždy mír.

– Proč je mír nutný?

– Pokuste se formulovat téma lekce pomocí nalezených slov.

Téma naší lekce je MÍR JE NEJVYŠŠÍ HODNOTA.

Zkusme své myšlenky a pocity promítnout do obrázků.

Kde ty a já bydlíme? Odpovědi dětí (na planetě Zemi), objeví se kresba planety.Ve vysvětlujícím slovníku je vysvětlení tohoto slova následující:

1. SVĚT – Vesmír,
planeta, zeměkoule, stejně jako populace, lidé na zeměkouli.

Co osvětluje a ohřívá Zemi? (slunce), objeví se slunce.

Cvičení: Z galerie symbolů vyberte symboly světa, které znáte. Zdůvodněte svou volbu.

Učitel poznamenává, že mezi prezentovanými obrázky jsou obecně uznávané symboly míru: „Holubice míru“, „Pacifik“, jakož i loga organizací, které mají za úkol ochranu, zachování a posílení míru - to jsou udržování míru, dobrovolnické a charitativní organizace.

- Holubice se stala jedním z nejznámějších symbolů světa.Hádej proč?

(holubice - posel, poštovní holub)

Komentář učitele:tento symbol vznikl po druhé světové válce. Pro První světový mírový kongres, který se konal v roce 1949, znak Dove of Peace namaloval Pablo Picasso. Ve znaku je vyobrazena bílá holubice nesoucí v zobáku olivovou ratolest.

V tradicích některých národů je oliva stromem života. Olivová ratolest je symbolem míru a příměří.

PRAKTICKÁ PRÁCE:

Navrhuji, abyste tyto holubice vyrobili z papíru.
/Práce ve skupinách: děti vystřihují holubice pomocí šablon/

Vypusťme naše symbolické holubice do našeho mírumilovného nebe.
(Děti připevňují holuby na magnetickou tabuli)

Otázka: - Máme krásnou kresbu, která symbolizuje MÍR na celé planetě.

Videoklip „Svět, který potřebuji“

Pojmenujte slovo, které má opačný význam než slovo MÍR. /Válka/.

Naše srdce nejsou vždy klidná. Rozhlas, televize, noviny přinášejí poplašné zprávy. Na jednom nebo druhém konci zeměkoule padají k zemi bomby, hoří školy a nemocnice a umírají stovky lidí. Proč se tohle děje? Co lidem brání žít v míru?

Od Velké vlastenecké války uplynulo 70 let. Ale již během této doby zuřilo v různých částech naší planety více než 100 válek.

Jací lidé zahajují tyto války? (Krutý, bezohledný, nezodpovědný).

Je možné se vojenské akci vyhnout? Jak? (Musíme zaujmout odpovědný postoj ke konfliktům, které vznikají mezi různými zeměmi, a vzniklé problémy řešit vyjednáváním, dohodami a umět vyjednávat pokojně.)


- Války často vznikají kvůli nedorozuměním mezi různými stranami nebo když jedna země zasahuje do řešení kontroverzních otázek jiné země, což je zcela nepřijatelné.

Podívejte se na obrázky o válce a mírovém životě.

Jaké barvy chlapi použili k vyjádření hrůzy a utrpení, které lidé za války zažívají? (Ponuré, tmavé).


- A za zobrazení mírumilovného života? (Světlý, jasný, šťavnatý)


- Proč? (Tyto barvy vyjadřují dobré pocity, dobrou náladu. Vždyť bez míru ve velkém měřítku není klid v duši.)

Mír se těžko buduje, ale ještě obtížněji se udržuje. Svět je velmi křehký.
Každý, bez ohledu na to, kdo je, bez ohledu na to, co dělá, má další povinnost, která vyžaduje nezištnou a věrnou službu: chránit svět.
- Jak rozumíte těmto slovům?

Jste mladí obyvatelé naší planety. A hodně na zeměkouli bude v budoucnu záviset na vás.

Je nám odkázáno chránit tento svět -
Tak jedinečné za úsvitu,
Od dětství nám byl velmi drahý,
Jsme zodpovědní za budoucnost světa.

Nedovolíme, abyste se stali popelem a škvárou
K tomu, čemu se říká pozemská krása.
Ať je nebe nad Zemí klidné,
Ať se dětství vždy hlasitě směje!

Děti zpívají píseň „Ať je vždy slunce“

Nikdy nás nebaví opakovat slova: "Ať je vždy mír!"


Téma: "Lekce míru"

Motto: Mír dětem světa.

Cílová: 1. Představit význam slov MÍR, SYMBOL, význam barev ve státních symbolech (Vlajka), představit symbol míru;

ukázat příčiny válek a způsoby řešení konfliktů.

2. Pěstovat vlastenectví a zodpovědný přístup k zachování míru na Zemi.

3. Rozvíjet řeč, logické myšlení, pozornost, paměť.

Během vyučování

  1. Organizace času

Učitel:/Na pozadí hudby/

Neohřívaný horkým sluncem.

Lesy jsou stále pokryté listím,

Všechny děti mají v rukou kytice,

I když je den smutný, je veselý,

Jsi smutný:

Sbohem, léto!

A ty se raduješ:

Ahoj školo! (snímek 1)

  1. Aktualizace znalostí

Dnes je svátek - Den znalostí věnovaný začátku nového školního roku. A vyrážíme na další plavbu oceánem Vědění. Cestou narazíme na mnoho úskalí, ale jsme zkušení objevitelé, to znamená, že zvládneme všechno. A začněme hned teď.

  1. Práce na tématu

Naše třídnická hodina je věnována dalšímu svátku, který se slaví 1. září. - Den míru. (snímek 2)

co je mír?

Zde je vysvětlení významu tohoto slova podané výkladovým slovníkem (snímek 3):

1. SVĚT - Vesmír,

zeměkoule, stejně jako obyvatelstvo, lidé na zeměkouli.

2. MÍR - přátelské vazby, dohoda mezi kýmkoli, absence války;

ticho, mír;

dohoda o ukončení války.

Naše třídní hodina se koná pod heslem: „Pokoj dětem světa“ (snímek 4). Vysvětlete význam tohoto výrazu.

A jaká přísloví naši skládali, zjistíte při jejich sběru. (snímek 5)

přísloví: Mír buduje, válka ničí.

Mír na planetě - šťastné děti.

Postavte se společně za mír – žádná válka nebude.

Špatný mír je lepší než jakákoli hádka.

Přečtěte si a vysvětlete význam přísloví.

název naproti podle významu slova ke slovu MÍR. /Válka/.

Naše srdce nejsou vždy klidná. Rozhlas, televize, noviny přinášejí poplašné zprávy. Na jednom nebo druhém konci zeměkoule padají k zemi bomby, hoří školy a nemocnice a umírají stovky lidí. Proč se tohle děje? Co lidem brání žít v míru?

Od Velké vlastenecké války uplynulo 70 let. Ale již během této doby zuřilo v různých částech naší planety více než 100 válek.

Jací lidé zahajují tyto války? (Krutý, bezohledný, nezodpovědný).

Je možné se vojenské akci vyhnout? Jak? (Musíme zaujmout zodpovědný postoj ke konfliktům, které vznikají mezi různými zeměmi, a vzniklé problémy řešit vyjednáváním, dohodami a umět vyjednávat pokojně.)

Války často vznikají kvůli nedorozuměním mezi různými stranami nebo když jedna země zasahuje do řešení kontroverzních otázek jiné země, což je zcela nepřijatelné.

Podívat se na obrazy o válce a mírovém životě (snímek 6-11)

Jaké barvy použil umělec k vyjádření hrůzy a utrpení, které lidé za války zažívají? (Ponuré, tmavé).

- A za zobrazení mírumilovného života?(Světlý, jasný, šťavnatý)

Proč? (Tyto barvy vyjadřují dobré pocity, dobrou náladu. Vždyť bez míru ve velkém měřítku není klid v duši.)

Ne vždy se barvy používají k vyjádření pocitů a nálady. Někdy barva něco symbolizuje, tedy je symbolem něčeho.

Co je to SYMBOL? /Konvenční znak/.

4. Opakování naučeného

Minulý rok jsme o tom mluvili symboly našeho státu. Vyjmenuj je. (Vlajka, Erb, Hymna).

Jak vypadá naše vlajka? (snímek 12)

Tyto barvy se neobjevily náhodou.

BÍLÁ barva znamená mír, čistotu svědomí,

MODRÁ barva - nebe, věrnost a pravda,

ČERVENÁ barva je odvaha, symbol života.

Co je symbolem míru?

Hádejte hádanku a zjistěte ji.

Tajemství:

Toto je malý pták

Žije ve městech.

Nasypeš jí nějaké drobky -

Coos a pecky. (Holub)(snímek 13)

A ne ledajaká, ale bílá holubice. Proč?

5. Kreativní práce:

Navrhuji, abyste tyto holubice vyrobili z papíru.

( Děti pomocí šablon vystřihují holubice )

Vypusťme naše symbolické holubice do našeho mírumilovného nebe.

(Děti připevňují holuby na magnetickou tabuli)

6. Shrnutí lekce:

Světový mír je můj sen,

Nechte lidi žít jako jedna rodina.

Ať už nejsou žádné války a zbraně,

Ať se otevírají dveře v domech všude.

Láska a důvěra jsou pro mě,

A nekonečný mír – celé Zemi!

Mír se těžko buduje, ale ještě obtížněji se udržuje. Svět je velmi křehký.

Spisovatel Nikolaj Tichonov řekl: „Každý, bez ohledu na to, kdo je, bez ohledu na to, co dělá, má ještě jednu povinnost, která vyžaduje nezištnou a věrnou službu: chránit svět.

Jak těmto slovům rozumíte?

Jste mladí obyvatelé naší planety. A hodně na zeměkouli bude v budoucnu záviset na vás.

/Provedení písně „Let there always be sunshine“/ (snímek 14-16)

Místo výkonu práce: MBOU "Likino-Dulevskaya střední škola č. 4 pojmenovaná po. A.V. Peregudova"

Pozice: učitelka 1. stupně ZŠ

Název publikované vyučovací hodiny: „Mír světu!“

Třídnická hodina je určena pro děti 7-8 let, studující na 2. stupni.

Přípravné práce

Inventář: hádanky o světě (příloha 2); „holubice“ jsou vystřiženy z papíru (příloha 1); balónky (50 ks); balonky plněné heliem (4 ks), listy bílého papíru (podle počtu týmů), fixy (alespoň 10); dvě lepenkové holubice; sešívačka

Cíle prázdninové lekce:

úkoly:

Očekávané výsledky:

Akce je spojena s oslavou 1. září 2015. Může být prováděna i v rámci výchovné práce ve skupinách 1.-3.

"Mír světu!"

Cíle třídy:

1) Seznamte děti s pojmy „mír“, „symbol míru“, „dobrá vůle“.

2) Rozvíjet přátelský vztah k ostatním, komunikační kompetence.

3) Připravte se na nadcházející vzdělávací proces ve třídě.

úkoly:

1) Promluvte si na téma „mír“.

2) Vytvářet podmínky pro rozvoj komunikativních kompetencí žáků (podněcovat je k vyjadřování názorů, naslouchat názorům svých spolubojovníků, organizovat se ve skupině).

3) Vytvářejte situace pro utváření přátelského postoje k ostatním.

Očekávané výsledky:

Děti se seznámí s pojmy „mír“, „symbol míru“, „dobrá vůle“. Vytvoří se přátelský přístup k ostatním. Děti získají zkušenosti s komunikací s kamarády, prací ve skupině a také se naladí na nadcházející vzdělávací aktivity v třídním kolektivu.

Průběh oslav:

. Setkání studentů

II. Co je to "mír"?

III. Symboly míru

IV. Soutěžní program

PROTI. Shrnutí

Inventář: hádanky o 1. září, přátelství, mír; „holubice“ vyrobené z papíru; šablony pro origami řemesla, polotovary pro řemesla podle počtu studentů, balónky, balónky plněné heliem (4 ks), listy bílého papíru, fixy, dvě holubice vyrobené z lepenky, „holubice“ vyrobené z papíru, sešívačka.

Délka: 1 hodina 30 minut.

Dekorace: balónové sloupy, uvítací bannery.

. Setkání studentů

1. Zní veselá hudba, za níž děti vstoupí do třídy a posadí se na svá místa.

Za doprovodu tiché, jemné doprovodné hudby paní učitelka (učitelka) blahopřeje k svátku 1. září:

1) Není snadné být studentem,
Všichni lidé vědí toto:
Získejte cheaty tajně,
Dokud si toho nevšimnou

A každý den spěchat do školy
Brzy v chladném ránu...
Přeji vám, abyste byli úspěšní
A radostný den poznání!

2) Dnes jsi žákem druhé třídy!
V tento podzimní den
Klidné a úžasné
Bude nálada!
Druhá třída! Buddy, buď
Trpělivý a vytrvalý!
A učit se ne nějak -
A studujte bez selhání!

II . Co je to "mír"?

Pod papírem se skrývá téma dnešního svátku. Zveme vás k uhodnutí hádanek a odpovědi na ně vám prozradí téma dnešního svátku.

1. Kráčíš - před námi leží,
Když se podíváte zpět, utíká domů.silnice

2. Mladé horské jasany se na to dívají,
Barevní si zkoušejí šátky,
Dívají se na něj mladé břízy -
Narovnávají si před ním vlasy.
Jak měsíc, tak hvězdy – vše se v něm odráží.
Jak se nazývá toto zrcadlo?jezero

3. Žádné desky, žádné sekery
Most přes řeku je připraven.
Most jako modré sklo:
Kluzké, zábavné, lehké!led

4. Teče, teče - neteče,
Utíká, běží, ale neuteče.řeka

5. Na odpočívadle nám pomohl:
Uvařila jsem polévku a upekla brambory.
Je to dobré na procházku,
Ale nemůžete si to vzít s sebou.táborák

6. Rohatý, ale ne na tupo.Měsíc

7. Z jaké naběračky nepijí ani nejedí,
Dívají se jen na něj?Velký vůz

8. V modrém houští je šarlatová koule, -
Je jasný a horký.slunce

9. Bez rukou, ale kreslí,
Žádné zuby, ale kousnutí.zmrazení

Výborně, uhodli jste všechny hádanky a nyní zkuste uhodnout téma svátku 1. září!Hádají.

Že jo! Budeme s vámi mluvit o míru! Kluci, co je to "mír"?

Děti odpovídají.

Slyšeli jsme vás a nyní si poslechněte, co jsme našli ve vysvětlujícím slovníku.

1. SVĚT – Vesmír,
planeta, zeměkoule, stejně jako populace, lidé na zeměkouli.
2. MÍR – přátelské vazby, dohoda mezi kýmkoli, absence války;
ticho, mír; dohoda o ukončení války.

Naši lidé hodně mysleli na mír. To se odráží v příslovích. Chlapi, znáte přísloví o míru?

Děti odpovídají.

A existují i ​​taková přísloví:

Mír buduje, válka ničí.
Mír na planetě - šťastné děti.
Postavte se společně za mír – žádná válka nebude.
Špatný mír je lepší než jakákoli hádka.

III . Symboly míru

Chlapi, jaké znáte symboly míru? Co si spojujete s „mírem“?Odpovědi dětí

Bílá holubice je symbolem míru. Děti, víte, proč se právě on stal symbolem?

I v dávných dobách holub byl považován za symbol plodnosti a následněmír .

Holubi považováni za posvátné ptáky a poslybohové v zemích Východní .

V křesťanství byla holubice považována za symbolSvatý Duch. V bible holubice vypuštěnaNoem, přinesl mu to olivový list jako symbol smíření živlů. To je považováno za znamení lidského odpuštění. VStředověk holubice byla nepostradatelnáatribut Zvěstování , Křest , Sestoupení Ducha svatého aTrojice .

Věřilo se tomu ďábel A čarodějnice může mít jakoukoli podobu kromě holubice, osla a ovce.

Na něm byla vyobrazena holubicežezla někteří vládci, symbolizující moc, kterou jim Bůh seslal.

Líbání hrdličky symbolizovat milenci .

Kluci, podívejte se znovu - jaké je téma dnešní dovolené?

"Mír, mír!"

Proč svět potřebuje mír? Jak si myslíte, že?

Odpovědi dětí.

Vaše odpovědi jsou dobré a z velké části správné. Doufám, že si svou lásku ke světu poneseš po celý život. A buďte v životě věrnými bojovníky dobra a míru.

IV . Soutěžní program

Nyní se rozdělíme na dva týmy. Určete kapitána pro každý tým.

Podívejte, mám v rukou „holubice“. Za úspěšně splněný úkol tým obdrží „holubici“ (Příloha 1) nebo několik „holubic“, v závislosti na podmínkách soutěže.

Úkolem je vydělat peníze, nasbírat co nejvíce „holubů“ úspěšným plněním úkolů. Tým, který nasbírá nejvíce holubů na základě výsledků soutěže, je uznán jako vítěz a získává právo slavnostně vypustit své „holuby“ do klidného nebe.

Připomínám, že hlavním cílem plnění úkolů je naučit se spolupracovat v týmu, „najít společnou řeč“ s každým členem týmu, umět respektovat výsledek týmu soupeře a také je potřeba ukázat sám sebe, své silné stránky a talent.

Týmy, jste připraveni?

Jak název soutěže napovídá, úzce souvisí s hlasováním. O kom říkají, že „má zlatý hlas“? Naprostá pravda – o talentovaných zpěvácích. Týmy si po konzultaci vyberou písničku. Úkolem je provést píseň přátelsky, melodicky, krásně. Pokud je píseň provedena přátelsky a krásně, tým získá 2 „holubice“. Pokud se vyskytnou nějaké nedostatky, tým získá 1 „holubici“.

Týmy se dohodnou, vyberou si skladbu a střídají se ve vystupování. Porota (učitelé, pozvaní hosté) vyhodnotí a rozhodne o udělení počtu „holubic“ týmům.

Skóre po 1 úkolu...

Úkol 2: "Všichni tančí."

A opět nám název říká, co je třeba udělat. To je pravda, tanec a všichni. Existuje laskavý a kouzelný tanec Letka-Enka. Není možné to tančit sám. Pouze vyzbrojeni s pomocí svých přátel a kamarádů, pečlivě dodržujících taneční vzor, ​​můžete získat veselý, přátelský tanec letka-enka.

Studentům je ukázán tanec letka-enka a kluci se ho snaží předvést. A teprve poté začnou týmy předvádět tanec současně. Porota hodnotí synchronicitu a správnost tance týmů, uděluje dvě „holubice“ za perfektně provedený tanec a jednu „holubici“ za chybné provedení.

Skóre po druhé soutěži...

Úkol 3: „Vyhledávače slov“.

Z názvu soutěže je opět jasné, co po vás chci. Abyste se vyzkoušeli jako hledač slov.

Každý tým dostane kus papíru a fixy. Před vámi je „velké“ slovo LASKOST.

Učitel napíše na tabuli slovo „Dobrá vůle“ nebo si předem připraví cedulku s tímto slovem a namontuje ji před všechny.

Z písmen tohoto slova musíte vytvořit co nejvíce dalších slov. Kluci, co je to "dobrá vůle"?

Odpovědi dětí.

Na dokončení tohoto úkolu máte 5 minut. Na konci času kapitáni přečtou výsledek celého týmu, porota vyhodnotí a sečte získaná slova. Porota udělí 2 „holuby“ týmu s největším počtem slov a jednoho „holuba“ týmu s nejmenším počtem slov.

Týmy, jste připraveni? Čas uplynul.

Týmy dokončí úkol.

Čas vypršel. Žádám kapitány, aby vystoupili a prezentovali výsledky práce týmů porotě.

Kapitáni prezentují výsledky práce svých týmů. Porota hodnotí a oceňuje „holuby“.

Po 3 soutěžích skóre...

Úkol 4: "Štafeta míru."

Všechny týmy se musí seřadit do sloupce jeden po druhém. Kapitáni vedou kolony.

Budují se týmy.

Vaším úkolem je co nejrychleji předat „symbol míru“ svému kapitánovi. Od posledního účastníka ke kapitánovi „přeletí“ holubice. Je důležité, aby holub byl v rukou každého účastníka štafety. Tým, jehož holub „přiletí“ ke kapitánovi jako první, vyhrává. Kapitán zvedne holubici - znamení dokončení úkolu.

Porota hodnotí a rozhoduje o udělení holubů družstvům.

Připraveni? Na značky! Pozornost! Březen!

První, kdo dokončí úkol...

Skóre na základě výsledků 4 úkolů...

Tým získal čestný titul „vítěz“…

PROTI . Shrnutí

Vítězný tým získává právo vypustit své holubice do nebe.

Ach, lidi... co bychom měli dělat s těmi holubicemi, které vydělal druhý tým?

Jak jsi laskavý a mírumilovný. Děkujeme, že jste pozvali tým soupeře, aby také vypustil své holubice a podělil se o balónky. Jsme na tebe pyšní. Snažili se i kluci z druhého týmu.

Hraje píseň „Sunny Circle“.

Týmy připevní své holubice na stuhu z balónu naplněného heliem.

Vidím, že všichni kluci jsou připraveni vyrazit ven vypustit „ptáky míru“. Ale než to udělám, požádám vás, abyste nám popřál, popřál všem něco dobrého jedním slovem.

Kluci všem přejí něco dobrého..

Zní to jako "Přejeme vám štěstí."

Všichni vyjdou na ulici a za potlesku vypouštějí „holubice“ k nebi.

Světlana Shugailová
Třídnická hodina „Lesson of Peace“ pro 1. st

Obecní rozpočtová vzdělávací instituce

Gymnázium č. 19 pojmenované po N. Z. Popovicheva, Lipetsk

Třídnická hodina na 1. stupni

« Mírová lekce»

připravený

primární učitel třídy

Shugailova Světlana Vladimirovna

Lipetsk

Cíle:

vzdělávací:

– představit význam slov SVĚT, SYMBOL, význam barev ve státních symbolech (Vlajka, uvést symbol mír;

– ukázat příčiny válek a způsoby řešení konfliktů.

rozvíjející se:

– rozvíjet řeč, logické myšlení, pozornost, paměť.

zvýšení:

– pěstovat vlastenectví, zodpovědný přístup k zachování mír na zemi.

Motto: Mír dětem mír.

/ Na pozadí hudby "Učí ve škole" slova Michaila Plyatskovského, hudba Vladimír Šajinský(zpáteční cesta) /

Učitel:

Neohřívaný horkým sluncem.

Lesy jsou stále pokryté listím,

Všechny děti mají v rukou kytice,

I když je den smutný, je veselý,

Jsi smutný:

Sbohem, léto!

A vy se radujete:

Dnes máme velký svátek - Den znalostí je věnován začátku nového školního roku. Vaši rodiče vás přivedli do školy s nadšením a radostí. Nastal dlouho očekávaný den – první den vašich vyučování ve škole. A dnes vám přišli poblahopřát studenti 5.a třída, kterých je 1 Ve třídě jsem také učil.

Studentské vystoupení 5 třída.

Hádejte, čemu je věnována naše první lekce? Po uhodnutí hádanek se naučíte klíč, tedy hlavní slovo našeho lekce. (Děti hádají hádanky, slovo se na snímku objevuje po písmenech "Svět")

Hádanky:

1. Sedmiletý žák první třídy.

Mám za sebou batoh,

A v rukou velké kytice,

Na tvářích je ruměnec.

Co je to za datum dovolené?

2. Je tam veselý, světlý dům.

Je tam spousta agilních kluků.

Tam píšou a počítají,

Kreslit a číst. (Škola.)

3. Řekne vám, jak se učíte,

Všechna hodnocení se zobrazí okamžitě. (Deník)

(Slovo se otevře "Svět")

1 náš lekce je lekcí světa.

co je mír?

Toto je vysvětlení významu tohoto slova podané inteligentem slovník:

1. SVĚT – Vesmír, planeta, zeměkoule,

stejně jako populace, lidé na celém světě.

2. MÍR – přátelské vazby, dohoda mezi kýmkoli, absence války;

ticho, mír;

dohoda o ukončení války.

Pojmenujte slovo, které má opačný význam než slovo MÍR. /Válka/.

Naše srdce nejsou vždy klidná. Rozhlas, televize, noviny přinášejí poplašné zprávy. Na jednom nebo druhém konci zeměkoule padají k zemi bomby, hoří školy a nemocnice a umírají stovky lidí. Proč se tohle děje? Co lidem brání žít v míru?

Před 100 lety, 28. července 1914, začala jedna z nejkrvavějších a největších válek v celé historii lidstva. Jedná se o první světovou válku, která trvala 4 roky. Důvodem byly neřešitelné ekonomické a politické problémy zemí svět té doby. Nemáme právo zapomínat na naši historii, na vojáky, kteří v těch letech zemřeli. Proč potřebujeme znát naši historii?

Jací lidé zahajují tyto války? (Krutý, bezohledný, nezodpovědný).

Je možné se vojenské akci vyhnout? Jak? (Musíme zaujmout odpovědný postoj ke konfliktům, které vznikají mezi různými zeměmi, a vzniklé problémy řešit vyjednáváním, dohodami a umět vyjednávat pokojně.)

Války často vznikají kvůli nedorozuměním mezi různými stranami nebo když jedna země zasahuje do řešení kontroverzních otázek jiné země, což je zcela nepřijatelné.

Podívejte se na obrázky války a mírového života.

Jaké barvy převládají na válečných fotografiích? (Ponurý, tmavý).

Kde je zobrazen poklidný život? (Světlý, jasný, šťavnatý) Jak se cítíte při pohledu na fotografie poklidného života? (Tyto fotografie vyjadřují dobré pocity, dobrou náladu.)

jaký je symbol? mír, Jak si myslíte, že?

Tajemství:

Toto je malý pták

Žije ve městech.

Nasypeš jí nějaké drobky -

Coos a pecky. (Holub)

Učitel dává takové holuby svým žákům.

Mír se těžko buduje, ale ještě obtížněji se udržuje. Svět je velmi křehký.

Spisovatel Nikolaj Tichonov řekl: „Každý, bez ohledu na to, kdo je, bez ohledu na to, co dělá, má další povinnost, která vyžaduje nezištnost a věrnost ministerstvo: chránit svět"

Jak těmto slovům rozumíte? - Jste mladí obyvatelé naší planety. Co můžete udělat pro naši zemi, aby nebyla válka. (Odpovědi dětí)

A hodně na zeměkouli bude v budoucnu záviset na vás.

Děti čtou poezii

1. Potřebujeme mír na modré planetě,

Chtějí to dospělí i děti.

Chtějí, probouzející se za úsvitu,

Nepamatuj si, nemysli na válku.

2. Potřebujeme mír k budování měst,

Sázejte stromy a pracujte na polích.

Všichni lidé dobré vůle to chtějí.

Potřebujeme mír navždy! Navždy!

3. Je nám odkázáno na ochranu tohoto světa -

Tak jedinečné za úsvitu,

Od dětství nám byl velmi drahý a drahý,

Pro budoucnost mír jsme zodpovědní.

4. Nedovolíme, abyste se stali popelem a škvárou

K tomu, čemu se říká pozemská krása.

Ať je nebe nad Zemí klidné,

Ať se dětství vždy hlasitě směje!

(slova Michaila Plyatskovského z písně "Je nám přikázáno chránit svět", hudba Yuri Chichkov)

Nyní vás požádám, abyste nakreslili, co ve vašem chápání slovo znamená "SVĚT"

/Provedení písně "Ať je vždy slunce"

slova: Lev Oshanin

hudba: Arkadij Ostrovskij /

Seznam použité literatury

1. Ozhegov S.I. Vysvětlující slovník ruského jazyka. – Moskva: Onyx, 2008.