Ертегі кейіпкерлерінің энциклопедиясы: «Қыңыр бала». «С» әдебиеті бойынша жазбалар

UMK: «Перспектива»
Тақырыбы: Әдебиеттік оқу.

Сабақтың түрі: аралас.
МАҚСАТТАР:
Тәрбиелік:
 Оқушыларды С.Михалковтың «Қыңыр ешкі» ертегісімен таныстыру;
 Театрландырылған қойылымдағы кейіпкерлердің ерекшеліктерін түсінуге және жеткізуге үйрету;
 Оқушылардың сөздік қорын молайту;
 Әдеби шығарманың идеялық-көркемдік мазмұнын ашу.
Дамытушылық:
 Мәнерлеп оқу дағдыларын дамыту;
 Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік:
 Достарына деген зейінді қатынасты тәрбиелеу.
Оқыту әдістері:
танымдық іс-әрекет сипаты бойынша – түсіндірмелі-иллюстрациялық, ішінара ізденіс, зерттеушілік;
танымдық іс-әрекетті жүзеге асыруды ұйымдастыру әдістері бойынша – сөздік және көрнекілік.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсінікті жұмыс, әңгімелесу.

Тақырып
 Қайта әңгімелер құрастыру
ең қызығы
эпизодтары
атынан жұмыс істейді
Басты кейіпкерлер;
 Тәуелсіз
туралы әңгімелер жазу
батыр пайдаланады
авторлық мәтін;
 Драмаландыруды үйреніңіз
әдеби
жұмыс,
талдауға негізделген
экспрессивтік құралдар.
Жоспарланған нәтижелер
Мета-тақырып
Когнитивті UUD:
 Оқыған шығарма туралы өз пікірін білдіру;
 Батырлардың іс-әрекетін бағалау;
 Сөйлемдерді құрастыру, жүзеге асыру қабілеттерін дамыту
әртүрлі көздерден қажетті ақпаратты іздеу (мәтін,
иллюстрациялар, презентация); тұжырымдау және шешу қабілеті
Мәселелер.
Нормативтік UUD:
 Талдау негізінде сабақтың тәрбиелік міндетін құрастыру
бірлескен іс-әрекеттегі оқулық материалы;
 Мұғаліммен бірлесе отырып тақырыпты оқу іс-әрекетін жоспарлау
сабақ;
 Сабақ мақсатын құрастыра білуге, соған сәйкес жұмыс жасай білуге ​​үйрету
оқу міндетін сақтай отырып, орындау қабілетін дамыту
орындалған тапсырманы өзін-өзі және өзара тексеру;
 Сабақта өз жұмысын бағалау.
Байланыс UUD:
 Шетелдік шығармалар бойынша оқулық сұрақтарына жауап беру
әдебиет;
 Сыныптастарымен ынтымақтасу қабілеттерін дамыту және
мұғалімдер білім беру мәселелерін шешуде, тұжырымдауда және
өз ұстанымын қорғау;
Жеке
 Қалыптастыру
құрметті
басқамен қарым-қатынас
пікір, тарих және
басқалардың мәдениеті
халықтар;
 Дағдыларын дамыту
төзімді болу
адамдар әртүрлі
ұлттық
аксессуарлар;
 Негізгі білімді меңгеру
бейімделу дағдылары
мектеп, мектеп
командаға;
 Қабылдау және дамыту
әлеуметтік рөл
студент;
 Мотивтерді дамыту
тәрбиелік іс-шаралар және
қалыптастыру
жеке мағынасы
оқыту, дамыту
тәуелсіздік және
жеке жауапкершілік
әрекеті үшін
туралы идеялардың негізі
моральдық нормалар

 Сұрақтарға жауап бере отырып, жұпта талқылау;
байланыс.
 Сіздің көзқарасыңызды дәлелдеу;
 Топты жоспарлау кезінде топтағы міндеттерді бөлу
жұмыс.
Білім беру кеңістігін ұйымдастыру
Пәнаралық байланыстар
Ақпараттық орта
Жұмыс формалары
Қоршаған орта.
фронтальды;
Топ.
Әдебиеттік оқу: 3 сынып,
студенттерге арналған оқулық
оқу орындары
Л.В. Климанова, Л.А. Виноградская,
М.В. Бойкин.
демонстрациялық материал;
мультимедиялық презентация.
Оқыту әдістері мен тәсілдері:
 танымдық іс-әрекетінің сипаты бойынша: түсіндірмелі-иллюстрациялық, ішінара ізденушілік, зерттеушілік;
 танымдық әрекетті жүзеге асыруды ұйымдастыру әдістері бойынша: сөздік және көрнекілік.
Оқыту технологиясы:
 жеке тұлғаға бағытталған;
 Проблемалық диалог;
 Ынтымақтастық технологиясы

ТЕХНОЛОГИЯЛЫҚ САБАҚ КАРТАСЫ
Сабақтың кезеңдері. Мақсат.
Белсенділік
Белсенділік
балалар
мұғалімдер
I. Ұйымдастырушылық
сәт.
Мақсат:
 Балаларды ұйымдастыру;
 алуға ынталандыру
жаңа білім.
Сәлем,
балалар ұйымы
Мұғалімге реакция
(түзету
назар аудару)
Балалар әкелінеді
жұмыс тәртібі
орын.
Сабақ дайын
сабақ
Тәрбиелік және дамытушылық
әр кезеңнің тапсырмалары
(сабақ сценарийі)
Сәлем жігіттер. Бүгін
әдеби оқу сабағы
Мен оны сенімен өткіземін. Менің атым
Светлана Александровна.
Қалыптастыру
UUD
Жеке
Нормативтік

II. Тақырыптық хабарлама
сабақ.
Мақсат:
 Сабақтың тақырыбын хабарлау
студенттер.
(А.С. Пушкин,
Л.Н. Толстой,
А.П. Чехова, С.В.
Михалков.)
Тақырып бойынша
сабақ.
Жауап
мұғалімнің сұрақтары.
III. Жүйелеу
білім.
Мақсат:
 Білімді жүйелеу
студенттер.
Жүйелеу
балалардың білімі.
Балаларды ынталандыру
жүзеге асыру
тапсырмалар.
Жеке,
Нормативтік,
Коммуникативті.
Жеке,
Нормативтік,
Коммуникативті.
Кім екеніңді экранға қара
көріп тұрсың ба? Сіздің алдыңызда
ұлы орыстардың бейнелері
жазушылар.
Соңғысының аты кім?
олар? Бұл Сергей Владимирович
Михалков және нақты ол туралы және оның
«Қыңыр ешкі» ертегісі біз
бүгін сөйлесеміз.
Сергей Владимирович
Михалков - әйгілі
Кеңестік орыс жазушысы,
ақын, фабулист, драматург,
публицист, әскери
тілші, сценарист және
гимннің авторы да
Кеңес Одағы және
Ресей Федерациясы.
1913 жылы 28 ақпанда дүниеге келген
Мәскеу асыл отбасында.
Ол колледждің баласы еді
бағалаушы (капитанға тең дәреже)
Владимир Александрович
Михалков (18761938) және Ольга
Михайловна Михалкова
(Глебова) (1876).
1961).
бастап мектепке бару
Мәскеу маңында бір үй болды

Бұл батырлар
ертегілер, үзінді
біз оны жасаймыз
бүгін оқы.
алыс, сондықтан бірінші
білім алды
Үйлер. Мұғалім -
Балтық немістері кетіп қалды
ондағы ең мейірімді сезімдер
жүрек.
Сергейдің ақындық қабілеті бар
тоғыз жасында пайда болды. Оның
әкесі бірнеше жіберді
ұлының ақынға арнаған өлеңдері
Александр Безыменский,
бұл оң
олар туралы жауап берді.
1927 жылы отбасы көшіп келді
Пятигорск қаласы
Ставрополь облысы. Бұларда
жылдары Сергей жариялай бастады.
1928 жылы «On
көтерілу» (Ростов-на-Дону)
оның алғашқысы жарияланды
«Жол» өлеңі. Кейін
Сергей мектебін бітіру
Михалков қайтып оралды
Мәскеуде және тоқыма фабрикасында жұмыс істеді
зауыт, геологиялық барлау
экспедициялар. Сонымен бірге в
1933 жылы ол фрилансер болды
хат бөлімінің қызметкері
«Известия» газеті, мүшесі
Мәскеу топтық комитеті
жазушылар. жылы жарияланған
«Огонёк», «Пионер» журналдары,

IV. Дене шынықтыру минуты.
Мақсат:
 Қалпына келтіру
Балалар орындайды
жаттығулар
физикалық минуттар.
физикалық және рухани
оқушы күші.
Мұғалім
ұйымдастырады
өнімділік
физикалық минуттар.
V. Ертегіні оқу.
Мақсат:
 Дағдыларды дамыту
мәнерлеп оқу.
Ертегі оқу.
Басқару элементтері
оқу процесі.
«Прожектор», газеттерде
«TVNZ»,
«Известия», «Правда». Шықты
оның алғашқы өлеңдер жинағы.
Ең атақты
Олар оны Михалковқа әкелді
балаларға арналған жұмыс. ЖӘНЕ
бүгін кездесеміз
шығармаларының бірі.
Балалар, аздап алайық
демалайық, өзімізден тұрайық
орындарды және қайталауды бастаңыз
қозғалыстар көрсетілген
экран.
Сонымен сіз және мен демалдық, және
енді сенімен бірге барайық
шағын саяхат...
әдеби ертегі
«Қыңыр бала», мүмкін
мүмкін ол сенің біріне айналар
жақын адамдар.
2-беттегі оқулықты ашыңыз. 128.
Енді дайындал және өте
оқиғаны мұқият қараңыз
Мен ол туралы сұрақтар қоямын.
Жеке UUD:
1.психоды жетілдіру
эмоционалды
студенттердің жағдайы.
2.өзгерту
өзіңізбен қарым-қатынас және
денсаулығыңызға.
Нормативтік UUD:
1. Қысқарту
теріс әсер ету
оқу жүктемесі.
Жеке,
Байланыс,
Когнитивті.

VI. Бастапқы тексеру
қабылдау.
Мақсат:
 Бастапқыны тексеріңіз
қабылдау
оқушылар ертегілерден сабақ алады.
Емтихан
бастапқы
балалардың қабылдауы
ертегі бойынша.
Жауап
сұрақтар.
Театр - бұл көрініс
өнер,
кезең
өнімділік
драмалық
жұмыстар,
қай
жүзеге асыру
алдында тұрған актерлер
көрермендер.
VII. Театрлық
сахналау.
Олардың рөлдерін ойнаңыз
Басқару элементтері
өңдейді және көмектеседі
Жеке,
Байланыс,
Когнитивті.
 Сізге ертегі ұнады ма?
 талқылайық
мінез-құлық қасиеттері және
кейіпкерлердің мінез-құлқы.
 Сөзді сызыңыз
әр кейіпкердің портреті.
Балалар, кез келген адам бола алады
Айтыңызшы, театр дегеніміз не?
Сізге не қажет екенін айтыңыз
театр сахнасын жасау?
Бізде актерлер мен сценарий бар,
өзімізді қояйық
сіздің жеке орындауыңыз?
Мұндағы кейіпкерлер кімдер?
Сонда бар? Таратып жіберейік
рөлдері. (Лақ, ешкі, ешкі,
Шошқа, қасқыр, қасқыр, жабайы
үйрек, қоян, құндыз,
тырналар, кемпір Герон, 2
Пеликан, Лейлек, 3 қасқыр,
Титмаус, Торғай, Автор).
Қандай интонациямен айтыңыз
батырларымыз сөйлеу керек пе?
Рөлдер бөлінгеннен кейін
балалар маска киіп оқиды

Мақсат:
 Шығармашылықты дамыту
мүмкіндіктері
студенттер.
Рефлексия
VIII.
студенттер.
сияқты өрнектермен олардың рөлдері
нағыз театр.
Қорытындылай келе
нәтижелер.
Қорытындылай келе
нәтижелер.
Кез келген бастауды таңдаңыз
болжаңыз және жалғастырыңыз
оның.
 Бүгін сабақта мен ...... үйрендім.
 Бұл сабақта мен мақтадым
Жеке,
Байланыс,
Когнитивті.
өзім үшін......
 Сабақтан кейін I
қалаған………
 Бүгін мен ...... басқардым.
Қорытындылау
сабақ. жауаптары
мұғалімнің сұрақтары.
Мотивация
балалар және
қорытындылай келе
бүкіл сабақ.
 Бүгін қандай ертегі
оқыдың ба?
 Авторы кім?
 Бұл ертегі нені үйретеді?
 Қандай мақал айта аласың
оны аласың ба?
Балалар жазып алады
үй жұмысы
күнделіктерінде.
Хабарландыру
үй
тапсырмалар.
Жеке,
Байланыс,
Когнитивті.
Нормативтік,
Жеке.
IX. Қорытындылау.
Мақсат:
 қалыптасуы
жауапкершілік.
 Білімді бекіту,
сыныпта алды.
X. Үйге тапсырма.
Мақсат:
 қалыптасуы
жауапкершілік.
Сынып: ____
Әдіскердің қолы: __________
Мұғалімнің қолы: ____________

С.Михалковтың «Қыңыр ешкі» ертегісі бойынша тест.

Аты-жөні______________________ сынып___________

1.Кішкентай ешкі бір күні қайда кетті?

А) би

В) ойнау

В) серуендеу

2. Найзағайдан кейін Кішкентай ешкіге не болды?

A) Аралға тап болды

В) үйге келді

В) ауырды

3. Кішкентай теке неге көмек күтті, өзі ештеңе істемеді?

A) жүзе алмады

В) Бір жерге барғысы келмеді

В) ренжітті

4. Кішкентай ешкінің қиын жағдайда көмектесуден кім бас тартты?

В) тиін

5. Орман аңшылары кімдер болды?

A) Қасқыр мен тиін

B) Қасқыр мен қасқыр

В) аю

6. Кішкентай теке қиыншылыққа ұшырады деген хабарды кім таратты?

A) Сарымсақ

7. Малды құтқару үшін жануарлар не ойлап тапты?

A) кеме сатып алу

В) адамдарды көмекке шақыру

В) сал салу

8. Аралдағы Кішкентай ешкіге тамақты кім жеткізіп берді?

А) торғай

В) пеликандар

В) бақа

9. Баланың достарына қиындыққа тап болғанын кім ескертті?

A) құйрық

В) пеликандар

10. Баланы құтқарған кезде қасқырлармен күресуге кім көмектесті?

11. Ертегі кейіпкерлерінің қайсысына мерекелік дастарханнан орын берілмеді?

Д.Мамин-Сибиряктың «Қыңыр теке» ертегісінің басты кейіпкері – ауыл ұстасы, көңілді, төзімді адам. Қолындағы жұмысы жақсы жүреді, көңілді әнмен бәрін аяқтайды. Ұстаның көршілері қызғанышпен қарайды. Әйелі оның бірінші көмекшісі, үй шаруасымен айналысады. Ауласында сүт беретін сиыры бар, тауықтар күнде жұмыртқалайтын, әтеш таң атпай шырылдаған әнімен барлығын оятады. Ит ауланы күзетеді, мысық тышқандарды ұстайды, сүт ішеді. Сондай-ақ аулада серуендеген ешкі бар, ол аса қажет емес сияқты, бірақ ол өзінің қыңыр мінезімен иесін шынымен қуантады.

Ұстада бәрі жақсы болды, бірақ қиындық келді. Әйелі ауырып, көп ұзамай қайтыс болды. Ұста әндерін айтуды қойды, содан кейін жұмысын тастады. Сиырын сатып, қора мен шарбағын отынға пайдаланған. Үйімді сатуға шешім қабылдағанға дейін жеттім.

Сатып алушы келіп үйді тексере бастады. Қарайын деп подъезд астына жорғалап бардым, сонда ешкі отыр екен – сатып алушыны мүйізімен тепкілеп жібергендей. Сатып алушы ашуланып кетіп қалды. Ешкі иесіне үйді сатуға рұқсат бермеді. Ұста ешкіні ойланбастан арқанмен айналдырып, оны сатуға алып кетті. Ал ол ешкіні қызық үшін әлдебір лақ үшін саудагерге сатты. Бірақ ешкі арқанды үзіп, үйіне жүгірді, бірақ олар оны саудагерге әрең сүйреп апарды. Ол тағы да бауынан босап, үйіне оралды. Және бұл бірнеше рет болды.

Ұста ойлана бастады, ол ұятты - ешкі де бұл жерде оған тәтті болмаса да, қыңырлықпен туған үйіне қайтып келеді, бірақ ол, шебер ұста, мүлде бас тартып, жалғыз үйді қиратты. . Ұста жақсылап ойлап, іске кірісті. Оның аспаптары қайта сыбдырлады, көңілді әндер шырқалды, ұстаның үйі бұрынғыдай бірте-бірте гүлдене бастады.

Бұл ертегінің қысқаша мазмұны.

«Қыңыр теке» ертегісінің негізгі мағынасы – қиын өмірлік жағдайларда үміт үзбеу керек. Кез келген жағдайда ең алдымен адам болып қалу үшін ішкі тірек таба білу керек. Д.Мамин-Сибиряктың «Қыңыр теке» ертегісі бізді ішкі негіздеріміз бен ұстанымдарымызға адал болып, оларды ешқашан өзгертпеуге үйретеді.

Ертегіде үйіне адалдық бәрінен де жоғары екенін, адамның адам болып қалуына ешбір қиындық кедергі болмайтынын өзінің қыңырлығымен иесіне көрсеткен ешкі ұнады.

«Қыңыр теке» ертегісіне қандай мақал-мәтелдер сәйкес келеді?

Бақытсыздық ешқашан жалғыз келмейді.
Ол мүйізі қабырғаға тиген ешкідей болды.
Нағыз достар қиыншылықта болады.

Сергей Михалковтың «Қыңыр бала» ертегісі

«Қыңыр ешкі» ертегісінің басты кейіпкерлері және олардың мінездемесі

  1. Кішкентай ешкі, өте тентек, қыңыр, өзіне сенімді. Қиындыққа тап болып, қатты жыладым.
  2. Шошқа шошқа, немқұрайлы, жүрексіз
  3. Мейірімді және жанашыр маллард үйрек кішкентай ешкіні құтқаруды ұйымдастырды.
  4. Қасқырлар, ашкөз және қорқынышты қарақшылар
  5. Құтқарушылар – пеликандар, қояндар, құндыздар, ләйлектер, тырналар, систер мен торғайлар.
«Қыңыр ешкі» ертегісін қайталау жоспары
  1. Бұзық ешкі
  2. Көңілді серуен
  3. Дауыл
  4. Арал
  5. Елеусіз шошқа
  6. Жағадағы қасқырлар
  7. Маллардтың уәдесі
  8. Жануарлар мен құстардың жинағы
  9. Құндыздар ұсынады
  10. Торғайдың хабары
  11. Ешкі баласына арналған азық
  12. Қасқырлар аралға жүзіп барады
  13. Титмаус дабыл қағады
  14. Қасқырлардың батуы
  15. Бала ешкіні құтқару
  16. Таудағы мереке.
Оқырман күнделігіне 6 сөйлемнен тұратын «Қыңыр ешкі» ертегісінің қысқаша мазмұны
  1. Кішкентай ешкі анасын тыңдамай, найзағайдың жақындап келе жатқанына қарамастан серуендеуге шықты.
  2. Кішкентай ешкі аралда аяқталды, ал Пигги оған қайықта көмектесуден бас тартты
  3. Маллард Балаға көмектесуге уәде беріп, жануарлар мен құстарды жинайды
  4. Құтқарушылар сал жасайды, ал пеликандар ешкінің баласына тамақ апарады
  5. Қасқырлар лаққа қарай жүзеді, бірақ құстар оларды суға батырады, ал жануарлар лақты құтқарады
  6. Кішкентай ешкінің ата-анасы кешкі ас ішіп отыр, ал шошқаға есік көрсетіледі.
«Қыңыр бала» ертегісінің негізгі идеясы
Бағынбау, қыңырлық жақсылыққа апармайды.

«Қыңыр ешкі» ертегісі нені үйретеді?
Бұл ертегі ата-анаға мойынсұнуға, сақтық пен парасаттылыққа, найзағайдың алдында жүрмеуге үйретеді. Қиындыққа тап болғандарға көмектесуді үйретеді, бірігіп әрекет етуге үйретеді, лайықты және құрметті нәрсені үйретеді.

«Қыңыр ешкі» ертегісіне шолу
Маған бұл ертегі қатты ұнады, ондағы жануарлар бірауыздылық танытты, олардың бірге жұмыс істегені соншалық, тамашалау керемет болды. Бала, әрине, өз анасын тыңдамағаны үшін қателесті, бірақ ол жақсы сабақ алды және енді олай жасамайтын шығар.

«Қыңыр ешкі» ертегісі бойынша мақал-мәтелдер
Дос қиыншылықта белгілі.
Қыңырды сойыл түзейді, өңкейді көр түзейді.
Еңбегі мен абыройына қарай.

«Қыңыр бала» ертегісін қысқаша мазмұндау, қайталау
Анасының сөзіне құлақ аспай, күн күркіремейді деп серуендеуге шыққан қыңыр Теке өмір сүріпті.
Бірақ найзағай әлі басталып, Кішкентай ешкі қатты қорқып, суланып кетті. Ал жаңбыр өткенде, Кішкентай ешкі аралға тап болды, әр жерде су болды.
Пигги қайықпен жүзіп келе жатыр еді, ал Кішкентай ешкі оған көмектесуді өтінді, бірақ Пигги оған бос орын жоқ деп жауап берді.
Қасқырлар жағаға шығып, Баланы көрді. Олар достарын шақыруға шешім қабылдады.
Содан кейін Маллард үйрек ұшып келді және Кішкентай ешкіге не болғанын біліп, оған көмектесуге уәде берді. Маллард барлық жануарларды жинады және олар Балаға көмектесуді шешті.
Құндыздар сал жасауды ұсынып, үш ағашты кесіп тастады.
Осы кезде Торғай келіп, Баланың аштықтан жылап жатқанын айтты. Пеликандар оны балықпен емдемекші болды, бірақ қояндар сәбіз мен қырыққабат әкелді, ал пеликандар тамақты Балаға апарды.
Үш жас Қасқыр бөренені ерттеп, аралға жүзді, ал жануарлар мен құстар салды түсірді.
Титмаус Қасқырларды көріп, бұл туралы жануарларға айтты, құстар қарақшыларды қарсы алу үшін ұшып, оларды суға батырды.
Сонда салдағы жануарлар Кішкентай ешкіні құтқарып қалды.
Ешкі мен ешкі үлкен той жасады, ал Шошқа келгенде, оған есікті көрсетті.
Қалғандарының бәрі ұзақ уақыт көңілді болды.

«Қыңыр ешкі» ертегісінің суреттері мен иллюстрациялары


«Қыңыр бала» әдеби оқу сабағының қысқаша мазмұны
Құрастырушы: Ивахина Алина Евгеньевна.
Өткізілетін орны: 3 сынып, Тамбов облысы, Котовск қаласындағы «No3 жеке пәндерді тереңдетіп оқытатын орта мектеп» МБОУ
Күні: 17.04.17
Мақсаты: оқуға деген қызығушылықты дамыту, С.Маршпка шығармашылығымен танысу, мәнерлеп оқуға жаттықтыру.
Сабақтың түрі: жаңа материалмен таныстыру.
UUD
Когнитивті UUD
-Ертегі жанрын басқа жанрлардан оқшаулай білу;
-Әдеби ертегі мен халық ертегінің айырмашылығын көру;
-Оқиға жоспарын құрастыру қабілетін жетілдіру;
-Мәтінді мәнерлеп ауызша жеткізе білу;
-Мәтінді қайталау арқылы есте сақтау қабілетін дамыту
Нормативтік UUD
- оқу тапсырмасын көре білу;
- Мәтіндегі бағыттылық;
- нәтижеге жету үшін өз іс-әрекетін бағыттай білу;
- білімдерін бағалау;
Коммуникативті UUD
-Сыныппен жұмыс істей білу;
-Сөйлем құрудың және сөйлем мүшелерін үйлестірудің үйренген ережелеріне сүйене отырып, өз ойларын сөйлеуде сауатты жеткізу;
-Сындарлы диалог құра білу;
- топтарға бөлу кезінде жанжалдарды шешу, ымыраға келу;
Жеке UUD
-Әдебиетті оқудың мәнін түсіну;
-Әдемі сөйлеу тіліне ұмтылу.
Сабақтар кезінде.
Мотивация кезеңі.
Сәлеметсіңдер ме, балалар, әдебиет сабағына дайындалайық.
Әдебиет – ерекше ертегі. Әдеби шығармалардың авторларын сөзсіз сиқыршылар деп атауға болады. Кітап авторлары өз ойларын айта отырып, кейде тіпті болашақты болжайтын.
Сонымен, Жюль Верн «Теңіз астындағы 20 000 лига» (1870) кітабында электр қуатымен жұмыс істейтін «Наутилус» сүңгуір қайығы бар таңғажайып және сол кездегі шындыққа сәйкес келмейтін. Электр қозғалтқышы бар нағыз сүңгуір қайықтар 90 жылдан кейін - ХХ ғасырдың 60-жылдарында пайда болды.
Бұрын алған білімдерін пысықтау.
Өткен сабақта сендер В.Ковальдың «Күміс сұңқар туралы ертегімен» таныстыңдар.
Ол қай жанрға жатады?
Бұл ертегі екенін бізге не дәлелдейді?
Балалар, қандай ертегілер бар (әдеби және фольклор)
Әдеби ертегі мен халық ертегісінің негізгі айырмашылығы неде?
Балалар, сендер Маршак есімін естідіңдер ме? Бұл адам туралы не айта аласыз?
Дұрыс, Самуил Яковлевич Маршак – балалар жазушысы, ол сізге таныс «Ақылсыз тышқан туралы әңгіме», «Мысықтың үйі», «Ол сондай бейшара», өлеңдердің авторы.
Оның «Қыңыр ешкі» деген шығармасы бар, ол туралы естідіңіз бе?
Сабақтың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыңдар?
Іс-әрекетті жоспарлау кезеңі
Балалар, әдетте шығармамен қалай танысасыңдар?
(Оқу, әңгімелесу, жоспар құру)
Сабақтың тақырыбын пысықтау кезеңі.
Ендеше мәтінді оқиық.
Балалар, бұл ертегінің кейіпкерлері кімдер?
Автор кейіпкерлерді қалай бейнелеген? Фрагментті оқы.
Ертегідегі ең шиеленісті сәт қайсы?
Ертегіге жоспар құрайық.
Ертегінің басында не үйренеміз? Оқыңыз.
Бұл бөлікті қалай атау керек?
Суда жүзе алмайтын Кішкентай ешкінің көлдің ортасында жалғыз қалғанын көргеннен кейін не білеміз?
Бұл бөлікті қалай атау керек?
Ешкі баласын шошқа құтқармаған соң, ешкінің баласы не болды?
Бұл бөлікті қалай атауға болады?
Қасқырлар жоғалып кеткеннен кейін не болды? Бұл бөлімнің тақырыбы қандай?
Үйрек балаға қалай көмектесе бастады?
Бұл бөлікті қалай атау керек?
Кішкентай ешкіні құтқарғаннан кейін не болды?
«Кішкентай ешкі жоғалып кетті»
«Шошқаның енжарлығы»
«Орман тонаушылар» (қасқырлармен кездесу)
«Ақылды үйрек»
«Орман тұрғындарына көмек»
«Мереке»
Сыртқы сөйлеудегі жалпылау кезеңі.
Балалар, ертегіні жоспар бойынша кім қайталайды?
Кім ертегіні қайта жаңғыртуға қатысқысы келеді?
Қалғандары сыншы болады, ең жақсы актерді белгілеп, оның қателіктерін, артықшылығын атап өту керек. Ал біздің спектакльді сараптап болған соң, актерларға талпынатындарға кеңес беріңіз. (Спектакльге қатыспаған балалар қозғалатын партаға отырады)
Рефлексия.
Осы сабақта қай жазушымен таныстыңыз?
«Қыңыр ешкі» ертегісін кімге оқуға кеңес берер едіңіз?