«Үндестік» оқу кешенінің орыс тілі сабағының технологиялық картасы «Прификстермен және жұрнақтармен танысу» (екінші сынып). Технологиялық сабақ карточкалары

Технологиялық сабақ картасы

Жаңа білімді «ашу» сабағы

UMK«Үйлесім»

Пән аймағыб: Математика (Н.Б. Истомина)

Сынып: 3 сынып (2 бөлім)

Тақырып: Оқу тапсырмасының мәлімдемесі. Көп таңбалы сандарды нөмірлеу. Жаңа санақ бірлігін енгізу – мың. Үш таңбалы және төрт таңбалы сандардың құрылымын талдау. Көптаңбалы сандардың жіктелуі.

Мақсат. Оқу тапсырмасын қоюдың дидактикалық шарттарын жасау: жаңа санау бірлігі – мыңмен танысу, төрт таңбалы сандарды оқуды және жазуды үйрену.

үйрену мақсаттарыжеке оқу нәтижелеріне қол жеткізуге бағытталған:

    басқа пікірлерге, басқа көзқарасқа құрметпен қарауды қалыптастыру;

үйрену мақсаттарымета-пәнді оқыту нәтижелеріне қол жеткізуге бағытталған:

    тақырып бойынша жаңа ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін дамыту (таңдау, ерекшелеу, жинақтау);

    сөйлеу мәлімдемелерін құрастыру қабілетін дамыту;

    статикалық топтарда және жұптарда жұмыс істеу дағдыларын дамыту (коммуникативтік UUD);

    рефлексияның бастапқы формаларын қалыптастыру (регуляторлық UUD).

үйрену мақсаттарыпәндік оқу нәтижелеріне қол жеткізуге бағытталған:

    көп таңбалы сандарды нөмірлеу туралы білімді меңгерту

Сабақтың жабдығы(дайындалған ақпараттық-білім беру ортасын құру): мұғалімнің ДК, оқулықтар, өзіндік жұмыс парақтары, жұппен жұмыс істеуге арналған карточкалар, өзін-өзі бағалауға арналған карточкалар.

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

UUD құрылды

Белсенділік үшін өзін-өзі анықтау.

Оқушыларды сабақты бастауға ынталандырады

Олар мұғаліммен диалогқа түседі: сандарды қандай негізде 2 топқа бөлуге болады?

Екі қатардағы сандар қалай ұқсас?

    33, 84, 75, 22, 13, 11, 44, 53

    91,81, 82. 95, 87, 94, 85

Байланыс

Білімді жаңарту және әрекеттердегі қиындықтарды жазу

Бірінші жолдың санын 2 жүзге көбейтуді және алынған сандарды өсу ретімен жазуды ұсынады (1 нұсқаны орындайды)

2-нұсқа – екінші қатардың санын 7 жүзге көбейтіп, алынған сандарды кему ретімен жазыңыз.

Варианттар бойынша есептеулер жүргізіп, алынған сандарды тапсырмаға сәйкес жұмыс дәптеріне жазып алу.

Танымдық, коммуникативті

Тәрбиелік мақсаттарды қою.

Сабақтың тақырыбын анықтау үшін No149 (2 бөлім) бойынша статикалық жұппен жұмысты ұйымдастырады. Оқытушы кеңесші лауазымында студенттерді оқу тапсырмаларын қабылдауға қатысты гипотезаларды ұсынуға ынталандырады. Проблемалық жағдай туындайды: 991, 992, 993, 994 сандар қатарын қалай жалғастыру керек..

Жұптық жұмыс, сабақтың тақырыбын тұжырымдау («Ойын зейінді оқушы») Егер қиындық туындаса, калькуляторды пайдаланып, ең кіші төрт таңбалы санды ата. Оқулықта Миша мен Машаның дәлелдерін оқып, сабақтың тақырыбын тұжырымдайды.

Реттеуші, когнитивтік

Қиындықтан шығу жобасын құру (сабақ тақырыбы бойынша оқушылармен өзара әрекеттестік ұйымдастыру):

«Төрт таңбалы сандар»

Оқулықпен жұмыс жаттығулары 49-50 б

№152 жеке жұмыс

No153 статикалық топтарда жұмыс

Оң жақтан төртінші орында тұрған жаңа категория қалай аталады деген сұрақ бойынша пікір алмасуды ұйымдастырады.

Студенттердің өзіндік жұмысын ұйымдастырады, студенттерді гипотезаны алға тартуға ынталандырады

Статикалық топтарда жұмысты ұйымдастырады

«Тоқта және шапалақтау» ойынын ұйымдастырады.

Өз бетінше гипотезаны алға тартады және дәлелдейді, диалогқа қатысады, No151 ой елегінен өткізеді, сандар қатары құрастырылатын ережелерді табады.

Пікір алмасады, толықтырулар мен түзетулер енгізеді.

Ұсынылған нұсқауларға сәйкес сандар салыстырылады.

Статикалық топтарда жұмысты орындаңыз, содан кейін тексеру.

Танымдық, коммуникативті, тұлғалық

Нормативтік

Танымдық, коммуникативті, реттеуші

№154 бастапқы бекіту

Ойынға қатысыңыз. «Кім ең мұқият»

Танымдық,

жеке

Стандарт бойынша өзара тексерумен өзіндік жұмыс

Өзіндік жұмыс жасауға ынталандырады. Диктанттан сандарды жазып алу.

3579, 20 жүздік, 300, 1234, 17, 6054, 1903, 8000, 1001

Табысқа жету жағдайын жасау. (Қателік жасағандар үшін сәттілік жағдайы қателіктердің себептерін анықтауда және оларды түзетуде)

Өз бетінше орындау

-мен жұмыс істеу

үлгі бойынша өзара тексеру. Өзін-өзі бағалау.

Реттеуші, когнитивтік, коммуникативті

Білім жүйесіне қосу және қайталау.

№155 кестені толтырыңыз

Белсенділіктің рефлексиясы.

Балалардың өз бетінше әрекетін ұйымдастырады және қиындықтарға көмектеседі.

Не қиын болды?

Сізге қандай жаттығулар ұнады?

Үйде немен айналысу керек?

ТжКБ-тен үй тапсырмасын таңдаңыз.

Балалар мәселені шешеді:

«Миша оның 1 жасында әкесі 21 жаста екенін білді. Ол дастархан жасауды шешті...».

Балалар есепті шығарып, есептеу нәтижелерін кестеге жазады.

Оқушылар сабақтағы белсенділіктерін бағалайды.

Реттеуші, когнитивтік

Болжалды нәтиже:

    тақырып бойынша ақпаратпен жұмыс істеу, сөйлемдерді құрастыру, жұппен және топпен жұмыс істеу дағдыларының базалық деңгейі қалыптасады;

    рефлексияның бастапқы формалары қалыптасады;

    төрт таңбалы сандарды жазу және оларды дұрыс оқи білудің базалық деңгейі қалыптасады

Ирина Андреевна Чернобай
«Үндестік» оқу кешенінің орыс тілі сабағының технологиялық картасы «Прификстермен және жұрнақтармен танысу» (екінші сынып)

ОЖ 2-сыныптағы орыс тілі сабағының технологиялық картасы« Гармония» , оқытушы Чернобай И.А.

Тақырып Ұғымдармен таныстыру « консоль» Және « жұрнақ» (« Менімен таныс: сөздердің басқа бөліктері!)

Тәрбиелік:

туралы түсінік қалыптастыру префикстер мен жұрнақтар сөздің бөліктері ретінде, өзіндік мағынасы бар және сөздегі маңызды жұмысты орындау.

Фронтальды жұмыс, жеке және топтық жұмыс кезінде өзін-өзі ұстау мәдениетін тәрбиелеу.

UUD жасаңыз:

- Жеке UUD: Бай мүмкіндіктер туралы көзқарас орыс тілі, өз сөзіне саналы қатынас және оны бақылау элементтерінің пайда болуы. Өз жетістіктерін білуге, туындаған білім беру қиындықтарын жеңуге қанағаттану. Оқуға деген оң көзқарас, оқушы ретінде өзін-өзі құрметтеу элементтері.

- Нормативтік UUD: Оқу тапсырмасын тану және қабылдау. Іс-әрекеттеріңізді жоспарлаңыз, тәрбиелік әрекеттерді материалдандырылған, сөйлеу немесе ақыл-ой түрінде орындаңыз, әрекеттеріңізді реттеу үшін сөйлеуді пайдаланыңыз. Іс-әрекеттің процесі мен нәтижелерін бақылаңыз (өзінің және басқалардың, түзетулер енгізу. Өз жетістіктерін бағалау, қиындықтарды мойындау, іздеу. (мұғаліммен бірге)олардың себептері мен оларды жеңу жолдары.

- Коммуникативті UUD: Білім беру саласындағы ынтымақтастыққа кірісіңіз Сыныптастар, бірлескен іс-шараларға қатысу, өзара көмек көрсету, өзара бақылауды жүзеге асыру және серіктестерге достық қарым-қатынас жасау. Ауызша және жазбаша мәлімдемелер жасаңыз, ең дұрысын таңдаңыз тіл дегенді білдіреді.

- когнитивтік UUD: Жаңа ақпараттың қажеттілігін түсіну, оны оқулықтан, мұғалімнің түсіндіруінен сурет салу. Сызба түрінде берілген ақпаратты түсініп, оны сөзге аударыңыз. Нақты лингвистикалық мәселелерді шешудің жалпы әдістерін білу, оларды көрсетілген дереккөздерден табу лингвистикалықбелгілі бір ұғымдарды, ережелерді, заңдылықтарды көрсету үшін мысалдар.

Мәнді қадағалаңыз тілдік бірліктерталдау, синтез, салыстыру, тілдің классификациясыберілген критерийлер бойынша материалды, үлгілермен жұмыс жасауды, қарапайым ой тұжырымдарын құруды, себеп-салдарлық байланыстарды орнатуды, қорытынды жасауды, оларды тұжырымдау, алған ақпаратты қорытындылау.

Жоспарланған нәтиже Тақырып:

Ұғымдарды білу « консоль» , « жұрнақ» .

Қолдану: бөлектеу сөздегі префикс пен жұрнақ; қоңырау шалу префикс пен жұрнақтың белгілері;

Жеке: Бай мүмкіндіктер туралы хабардар болыңыз орыс тілі, өз сөзіне саналы қатынас және оны бақылау элементтерінің пайда болуы. Жетістіктеріңізді мойындаңыз және туындаған оқу қиындықтарын жеңіңіз. Оқуға деген оң көзқараста болыңыз, оқушы ретінде өзіңізді құрметтеңіз.

Метатақырып

мұғалімнің көмегімен сабақ; тапсырмаға сәйкес әрекетіңізді жоспарлаңыз; қызмет аяқталғаннан кейін оны бағалау негізінде және жіберілген қателердің сипатын ескере отырып, қажетті түзетулер енгізу (Реттеуші UUD).

Басқалардың сөзін тыңдап, түсіне білу; өз ойларын ауызша айту (Коммуникативті UUD).

Өз білім жүйесін шарлау мүмкіндігі; объектілерді талдау; мәтіннен және иллюстрациялардан сұрақтарға жауап табу; ақпаратты бір формадан түрлендіру басқа: сұрақтарға жауап құрастыру (Когнитивтік UUD).

Негізгі ұғымдар Сөз, сөздің мағынасы, түбірі бір сөздер, сөз бөліктері, түбір, жұрнақ, консоль, аяқталуы.

Пәнаралық байланыстар Орыс тілі, әдеби оқу, айналадағы дүние

Ресурстар:

Негізгі

Қосымша Соловейчик М.С., Кузьменко Н.С. Оқулық орыс тілі«Біздің құпияларға тіл» 2 Сынып, 2 сағ.

Соловейчик М.С., Кузьменко Н.С. Проблемалық кітап, 3 бөлім

Тәрбиелік презентация

Кеңістікті ұйымдастыру Алдыңғы жұмыс, жеке жұмыс, жұптық, топпен жұмыс

Технологияіс-шараларды жүзеге асыру

Оқушылардың іс-әрекеті

мұғалімдер Оқушыларға арналған тапсырмалар, олардың орындалуы жоспарланған нәтижелерге қол жеткізуге әкеледі Жоспарланған нәтижелер

UUD тақырыбы

I. Оқу әрекетіне мотивация (2 минут)

Мақсаттар: - оқушылардың оқу іс-әрекетіне қосуға деген ішкі қажеттілігін қалыптастыруға жағдай жасау;

Түр спецификациясы сабақ;

Тақырыптық шеңберді нақтылау. Мінез-құлық ережелері туралы айту сабақ, бұл ережелерді не үшін сақтау керектігін түсіндіріңіз.

Олар ұранды айтады сабақ, түрін анықтаңыз сабақ.

Оқушыларды бастауды ұйымдастырады сабақ.

Тақырыптық шеңберді нақтылайды. - Біз сізді біздің үйімізге қарсы алуға қуаныштымыз қонақ сыныбы! Сәлем айтыңдар балалар!

Біздің бастаңыз сабақМен ұран алғым келеді. Көмектесіңдер маған: №1 СЛАЙД

Білімнің жаңғағы қиын, бірақ бәрібір

Біз шегінуге дағдыланбадық!

Әрқашан студентке көмектеседі

Қарапайым ұран: «Бәрін білгім келеді!»

Біздің ұранымыз қандай? сабақ? («Бәрін білгім келеді!»)

ЖАҢА БІЛІМ алу неліктен пайдалы?

(Білім бізді ақылды етеді және бізді қоршаған әлем жақсырақ)

Сізге ақылды болып, айналамыздағы әлемді жақсартуға тілектеспін. Өз ойларын ауызша жеткізе білу; -мен келіссөздер жүргізу Сыныптастармінез-құлық және қарым-қатынас ережелері туралы мұғаліммен бірге және оларды орындау (Коммуникативті UUD).

II.Қаламгершілік. Анықтамалық білімді жаңарту (8 мин)

Мақсаттар:

негізгі білім мен дағдыларды жаңарту;

Сандарды дәптерге жазу, жұмыс түрін құрастыру.

Мұғалімнің көмегімен негізгі білімді қайталау, тірек үстелін жасаңыз

Тақырыптар мен мақсаттарды құрастыруды ұйымдастырады студенттердің сабағы, үй тапсырмасын тексеру

Каллиграфия.

1. Сөздерді оқы. Қандай сөз «қосымша»? Неліктен? (шапқыш – әртүрлі мағынада).

2. Жазыңыз. каллиграфияның барлық ережелерін сақтай отырып, ортақ мағынамен біріккен сөздер қатары.

өрілген өрілген өрімдер

Сынақ сөзі қай сөз? Неліктен? Оларды белгілеңіз.

Басқа қандай емле? (CHK/CHN комбинациясы)

3. Бір сөздің түрленуін табыңыз. (тоқу, өру). Қандай айырмашылық бар? Соңы не үшін? (сөйлемдегі сөздерді байланыстыру)

4. Бір жұп сабақтастарды табыңыз (бұрық-тоқым / өрім-шоқшам / өрім-шапқыш). Бұл сөздерде қандай ортақ нәрсе бар? (мағынасы мен түбірі). Оны таңдаңыз.

5. Түбірдің мағынасы қандай? (бұл сөздің мағынасын қамтиды).

* сөздердің көп мағыналылығы

НӘТИЖЕ: Сөздің қай бөліктері есіңізде қалды? Олардың маңызы қандай? Кесте жасауды бастайық - тірек.

Өз ойларын ауызша жеткізе білу (Коммуникативті UUD).

Мақсаттарын анықтап, тұжырымдай білу мұғалімнің көмегімен сабақ(Реттеуші UUD).

III. Білімді жаңа жағдайда шығармашылықпен қолдану (проблемалық тапсырмалар)Тақырыпты құрастыру сабақ, мақсат қою.

(20 минут)

Мақсат: тақырыпты құрастыруды ұйымдастыру студенттердің сабағы;

Мақсат қоюды ұйымдастыру студенттердің сабағы;

Ұғымдарды енгізу бойынша жұмыс « жұрнақ» , «аяқтау»; олардың символы; сөздердің бөліктерін анықтауға және ерекшелеуге жаттықтыру.

Ойды аяқтаңыз. Бөлшектерден сөз құрау.

Қойылған сұрақтарға жауап береді.

Мұғалімнің көмегімен тақырып пен мақсатты тұжырымдайды сабақ.

Сөз бөліктерін ерекшелеп, заттың сипаттамасын оның атымен ауыстырыңыз. Оқушылардың тапсырмалар бойынша жұмысын ұйымдастырады.

Ұғымдар мен белгілермен таныстырады префикстер мен жұрнақтар.

Бұл ғылыми сөздер бізге келді тілежелгі шетелдіктен тіл, латын. тіліне аударылған Олар орыс тілін білдіреді: консоль(ғалымдар оны басқаша атайды - префикс) - « алдына қойылған» , А жұрнақ –"жақтау".

509-тапсырма ойды ауызша аяқтау керек

Қар астында әлі өсе бастайтын алғашқы көктемгі гүлдер деп аталады (қар астында-nick-i)

№2 СЛАЙД

Біз не туралы айтып отырмыз?

Бұл сөзді құрылыс жиынының бөліктері сияқты бөліктерден біріктіріп, жазып алайық.

Сөздің белгілі бөліктерін белгілейік. Олардың жұмысы туралы қайталаңыз.

Сіз барлық бөліктерді атадыңыз ба? Мәселе? (Иә)

Қосулы сабақты қайталаймызбелгілі білім немесе жаңа білім алу? (жаңа)

№3 СЛАЙД

Білімді меңгерудің қандай кезеңдері бар? (Нені білмеймін? Өзің жол тап)

Бүгін біз нені үйренуіміз керек?

ТАҚЫРЫП САБАҚ

Мақсатымызды анықтаңыз сабақ

МАҚСАТ САБАҚ

Сөзде тағы қандай мүшелер бар?

Олардың өз жұмысы бар ма?

ТОПТЫҚ ЖҰМЫС

Нені есте сақта «кілттер»біз қолданатын білімнің ашылуына? (оқулықпен/энциклопедиямен/анықтамалықпен жұмыс; интернеттен алынған ақпарат; мұғалімнен/ата-анадан сұрау).

Топпен жұмыс істеудің қандай ережелерін білесіз?

Бүгін біз оқу құралын қолданамыз.

510-тапсырма – білу сөздің бейтаныс бөліктері.

Оқулықтағы ақпаратты пайдалана отырып, тапсырма парақтарын толтырыңыз.

Физминутка

ТОПТА ЖҰМЫСТЫ ТЕКСЕРУ

Ақшақар сөзінің әлі белгіленбеген бөліктерін атаңыз және белгілеңіз.

НӘТИЖЕ: Сөздің қандай мүшелерін таныдың? Олардың маңызы қандай? Кесте - тірек жасауды аяқтаймыз.

Сөздің түбірі мен жалғауын ажырата білу.

Оқыту кезеңдерін анықтай білу. іс-шаралар;

Түрін, тақырыбын және мақсатын анықтау мүмкіндігі сабақ

Топта жұмыс істей білу

Оның не екенін біл консоль, жұрнақ, оларды тауып, белгілей білу.

Сөз бөліктерін табуды білу, сөздің құрамын анықтап, оның бөліктерін белгілей алу.

Түсінікті мәлімдемелер құрастырыңыз; сұрақтарға жауап беру, басқалардың жауаптарын тыңдау. (Коммуникативті UUD)

Талдау жасау тілдік материал, тұжырымдарды модельдеу, оларды практикалық мақсатта пайдалану; себеп-салдар байланысын орнату, алынған ақпаратты қорытындылау. (Когнитивтік UUD)

Қысқа іскерлік хабарламаларды, соның ішінде жиынтық кестелер мен диаграммаларға негізделген хабарламаларды жасаңыз (Коммуникативті UUD)

IV. Бақылау тапсырмасы (10 мин)

Мақсат: ұсынылған сөздерге антонимдерді таңдай білуді бекіту, сөздің жасалған бөлігін белгілеу. Нұсқау бойынша өз бетінше тапсырманы орындау. Жұмысты ұйымдастырады тапсырма бойынша сынып.

511-тапсырма (TPO)– Бір сөзбен ауыстырыңыз, сізге белгілі сөздердің барлық бөліктерін көрсетіңіз, ұмытпаңыз орфографиялар:

Жолбарыстың күшігі

Жұмысы ұшақты басқару болып табылатын адам

Мектепте оқитын бала

Мектепке баруға әлі жасы жетпеген бала

Кішкентай емен

кішкентай қайың

Қайың шырыны (Қандай)

Теңіз жағалауы (Қандай)

Жұмыс істеу сынып(қай)

НӘТИЖЕ: Қандай тапсырма орындадың? Қандай емлелердің емлесі қайталанды?

ӨЗІҢІЗДІ БАҒАЛАУ Антонимдердің не екенін білу, ұсынылған сөздерге антонимдерді таңдай білу, сөздің жасалған бөліктерін ерекшелеу. Іс-әрекеттің әдісі мен нәтижесін ажырату; іс-әрекеттің процесі мен нәтижелерін бақылау (біреуінің және біреудің); әрекеттердің дұрыстығын бағалау және қажетті түзетулер енгізу. Өз іс-әрекетін тапсырмаға сәйкес жоспарлай білу (Реттеуші UUD).

V. Оқу іс-әрекетінің рефлексиясы сабақ, үй тапсырмасы бойынша нұсқаулар (3 мин)

Мақсаттар: оқушылардың адекватты өзін-өзі бағалауын қалыптастыру жұмысы. Жұмысты өзін-өзі бағалауды орындау.

Үй тапсырмасын жазып алу. Рефлексияны ұйымдастырады.

үшін баға береді сабақ.

Үй тапсырмасына нұсқау береді. -Тақырыбымыз қандай сабақ?

Сіз қандай мақсат қойдыңыз?

Мақсатқа негізделген сабақ, нәтижесі қандай d.b. жету?

Оған жеттіңіз бе?

ӨНІМДІ ҚАЙТАЛАУ

Сөздердің түбірі мен соңынан басқа қандай бөліктері болуы мүмкін?

Сөздің әрбір мүшесі қандай жұмыс атқарады?

Сөздердің жаңа мүшелері қалай ұқсас? Қандай айырмашылық бар?

Үйде: бірге. 106 ақпарат; мысалы. 514 Тапсырмалар бойынша жұмыс істеу туралы жалпылау жасаңыз сабақ. Оқу іс-әрекетіндегі табыс критерийі бойынша өзін-өзі бағалай білу (Жеке UUD).

  • Оқу кешенінің атауы – «Гармония».
  • Элемент аты- математика
  • Сабақтың тақырыбы – көп таңбалы сандарды 4-ке бөлу
  • - 4 сынып.

Математика

UMK – «Гармония»

Тақырыбы: «Көп таңбалы сандарды 4-ке бөлу»

Мақсаты: 4 «В» сынып оқушыларының математика пәні бойынша білім беру құзыреттіліктерін (ақпараттық, жобалау, коммуникациялық, шығармашылық) дамыту.

– когнитивтік UUD;

Нормативтік UUD;

- – коммуникативті UUD.

  • Оқушылардың тақырып аумағы мен периметрі бойынша білімдерін бекіту; есептеу дағдыларын жетілдіру,

Мәселені шешу дағдылары

  • Оқушыларды қорытынды жасауға үйрету
  • Топпен жұмыс жасауға үйрету.

Қолданылатын құрал-жабдықтар: тақта, нұсқаулық, қаламсап.

Жобаға жетекшілік ететін сұрақтар

Негізгі сұрақ

Неліктен 4-ке бөлінгіштік тестін білу керек?

Проблемалық сұрақ

Санның 4-ке бөлінетінін есептемей-ақ қалай білуге ​​болады?

Көп таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға бөлу.

Санның 4-ке бөлінгіштігін анықтау тестін шығару.

Оқу сұрақтары:

Сандардың 2,3-ке бөлінгіштігінің қандай белгілерін білеміз?

Көп таңбалы санды бір таңбалы санға «бұрыш» арқылы қалай бөлуге болады?

б/б

Сабақтың қадамдары

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

UUD қалыптастыру

Ұйымдастыру уақыты

Коммуникативті:мұғаліммен және құрдастарымен оқудағы ынтымақтастықты жоспарлау.

Нормативтік: оқу іс-әрекеттерін ұйымдастыру

Жеке: оқу мотивациясы

Бір минуттық қаламгерлік

Үстелде сандар қатары: 20344, 441, 236, 1016

Санды оқы. «Артық» санды табыңыз. (441). Дәлелде.

Ұяшыққа әрбір цифрды дұрыс жаза отырып, осы санның жолын толығымен жазыңыз.

Когнитивті: өз білімдерін құрылымдау.

Коммуникативті:мұғаліммен және құрдастарымен оқудағы ынтымақтастықты ұйымдастыру және жоспарлау.

Нормативтік: бақылау және процесті және өнімділік нәтижелерін бағалау.

Жеке: алған материалды бағалау.

Когнитивті: ауызша түрде сөйлеуді саналы және ерікті түрде құрастыра білу.

Жеке: өзін-өзі анықтау.

Нормативтік: мақсат қою.

Коммуникативті:диалогқа түсу және мәселені ұжымдық талқылауға қатысу мүмкіндігі.

Нормативтік: сабақтағы өзінің іс-әрекетін бағалау

Ауызша санау

«Баспалдақпен көтерілу» ойыны.

Математикалық диктант.

Жеке және фронтальды жұмыс.

Жаңа материалды меңгерту.

Топтық жұмыс

№ 263

Мәселенің шешімі

№ 262

Рефлексия

Бүгін біз жұмбақ және ұлы «Математика» елі арқылы қызықты саяхатымызды жалғастырамыз. Ойлану керек, есептеу керек, жарысу керек,жаңа тақырыпты ашып, пысықтау.

- Жігіттер! Математика елі биік тауларда орналасқан. Бірақ егер сіз тапсырмаларды дұрыс орындасаңыз, онда сіз оған жете аласыз. Ойын ойнап көрейік»Баспалдақпен көтеріліңіз».

- Мысалдар қадамдарға жазылған. Сіздің тапсырмаңыз: жауапты есептеп, оны тауып, оны мысалға жіберіңіз. Жауап қате таңдалса, кезек басқа ойыншыға беріледі.

- Математика еліне де жеттік!

Бірақ қараңызшы, есіктер құлыптаулы. Оларды ашу үшін кодты құлыпқа сәйкестендіру керек.

Қате жіберілген мысалдың нөмірін жазыңыз.

1 . 96000: 100 = 960

2 . 1250: 10 = 125

3 . 95000: 1000 = 950

Жауабын есептеп жаз.

355 – 50*7

Дұрыс тұжырымның нөмірін жазыңыз.

Бөлінгішті табу үшін сізге қажет:

  1. Дивидендті бөлікке көбейтіңіз.
  2. Дивидендті үлеске бөліңіз.

Есепті ауызша шешіп, жауабын жаз.

Оқушы 40 минутта 10 мысалды шешеді.

Оны шешуге орта есеппен қанша уақыт қажет

Бір мысал?

Сіз қандай код алдыңыз? 3 5 2 4

Төртінші жыл бойы біз математиканың көшелерін, алаңдарын, аллеяларын аралап, көп нәрсені үйрендік. Біліміңді сынап көрейік.

Жеке.

350 және 7 бөлімін 20-ға көбейтіңіз.(70)

800-ден 30 және 9 сандарының көбейтіндісін алып тастаңыз.(530)

50-ге 36 және 6 бөлімін қосыңыз.(56)

240 см неше дм?(24 дм)

Қабырғасы 9 см болатын шаршының периметрін табыңыз.

(36 см)

Егер оның ауданы 54 шаршы метр болса, бақшаның ені қанша? м, ал ұзындығы – 9 м.(6 м)

1. Сабақтың тақырыбын анықтау.

Мысалдарды дұрыс шешіп, жауаптардың астына сәйкес әріптерді жазу арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын білесіңдер.

500 * 6: 100E

4000*3: 100 Н

950 – 720 + 42D

140: 70 * 20 I

(270 – 50) * 10 л

272 30 2200 30 120 40 30

Сөз дәптерге жазылады.Емтихан.

Тақтада балалар мысалдың шешімін түсіндіреді және жауап үшін хат жазады.

Балаларға тапсырма беріледі, сол бойынша 4-ке бөлінгіштік белгісін анықтайды.Әр топ қорытынды жасайды.

Тақтада үш сызба бар. Дұрысын таңдаңыз.

Мәселені шешіңіз.

Студенттердің жұмысын сандық бағалау

Қайталау жұмысына қатысу: мұғаліммен әңгімеде қойылған сұрақтарға жауап береді.

Балалар мұғаліммен бірге мәселені шешеді.

Алдын ала қарау:

Владимир қалалық бюджеттік оқу орны

«No10 орта мектеп

шет тілдерін тереңдетіп оқытумен»

  • Оқу кешенінің атауы – «Гармония».
  • Ауыспалы оқулық аты, оқулық авторы– Н.Б. Истомина, математика.
  • Элемент аты- математика
  • Сабақтың тақырыбы – геометриялық фигуралардың ауданы мен периметрін табу.
  • Сабақ жүргізілген сынып- 4 сынып.

Математика

UMK – «Гармония»

«Математика» оқулығы редакциясымен Н.Б. Истомина

Ұжымдық жоба

Тақырыбы: «Геометриялық пішіндердің ауданы мен периметрі»

Мақсаты: оқушыларды ұжымдық жобаға қосу арқылы математика пәні бойынша 4 «В» сынып оқушыларының білім беру құзыреттіліктерін (ақпараттық, дизайн, коммуникациялық, шығармашылық) дамыту.

Қол жеткізуге бағытталған оқу мақсаттары:

1) оқытудың жеке нәтижелері:

- басқа пікірлерге, басқа көзқарастарға құрметпен қарауды қалыптастыру;

Оқу әрекетінің мотивтерін дамыту және оқудың жеке мағынасын қалыптастыру.

Ақпаратпен жұмыс істеу қабілетін дамыту (жинау, жүйелеу, сақтау, пайдалану)– когнитивтік UUD;

Жеке рефлексияның бастапқы формаларын қалыптастыру –реттеуші бақылау жүйелері;

- әңгімелесушіні тыңдау және тыңдау, диалог жүргізу, өз көзқарасын білдіру және ол үшін дәлелдеу қабілеттерін дамыту;

- статикалық жұптар мен топтарда өзара әрекеттесу дағдыларын дамыту– коммуникативті UUD.

3) пән бойынша оқу нәтижелері:

  • Оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін тиянақтау және алған білімдерін практикада қолдана білуге ​​дағдыландыру.
  • Ауданы мен периметрін, шаршы мен тіктөртбұрышты, сондай-ақ дұрыс емес пішіндерді табу қабілетін дамыту.
  • Оқушыларды қорытынды жасауға және нәтижелерді ресімдеуге үйрету.
  • Оқушыларды аудандар мен периметрлерді өлшеудің практикалық қажеттілігіне байланысты мысалдармен таныстыру.
  • Топпен жұмыс жасауға үйрету.
  • Есептер шығаруды үйреніңіз.
  • Өз бетінше зерттеу дағдыларын дамыту.
  • Алған білімдері мен дағдыларын практикалық іс-әрекетте пайдалана білуді дамыту.
  • Тәжірибелік жұмысты орындау кезінде оқушылардың ой белсенділігін, шығармашылық қабілетін, логикалық ойлауын дамыту.
  • Құзыреттерді қалыптастыру (ақпарат, дизайн, коммуникация, шығармашылық)

Қолданылатын құрал-жабдықтар: тақта, тапсырмалар карточкалары, түрлі-түсті қарындаштар, сызғыш, қалам.

Жобаға жетекшілік ететін сұрақтар

Негізгі сұрақ

Неліктен аудан мен периметрді таба білу керек?

Проблемалық сұрақ

Шаршы: үшбұрыштар, дұрыс емес пішіндер. Дұрыс емес пішінді геометриялық фигураның ауданын табу алгоритмін қалай құруға болады?

Тәуелсіз зерттеулер:

Геометриялық фигуралардың аудандары мен периметрлерін есептеу.

Үшбұрыштың және дұрыс емес фигуралардың ауданын есептеу формулаларын шығару.

Оқу сұрақтары:

Фигураның қандай аймақтарын таба аламыз?

Ол үшін нені білу керек және не істей білу керек?

Бұл білім мен дағдылар бізге өмірде қай жерде қажет болады?

б/б

Сабақтың қадамдары

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

UUD қалыптастыру

Ұйымдастыру уақыты

Мұғалім оқушыларды қарсы алып, олардың сабаққа дайындығын тексереді.

Оқушылар жұмысқа кірісуге дайын.

Оқу әрекетіне мотивация

Бүгін бізде ерекше сабақ, сіз байқадыңыз. Әрқайсыларыңыздың қолдарыңызда осы сабаққа билет бар.

Жол жүру дегеніміз не?

Сабақ не туралы болатындығын болжай аласыз ба?

Сіздің билетіңізге сәйкес келетін үстелге отырыңыз. Сақ болыңыз.

Геометриялық фигуралар

Геометриялық пішіндер туралы

Оқу тапсырмасын түсіну (бұрын алған білімдерін жаңарту)

Қараңдаршы, бұл бақтар қандай әдемі. Париж маңындағы Версаль корольдік саябағы, Санкт-Петербург маңындағы императорлық Петергоф саябағы және аты аңызға айналған Вавилон бақтары бүкіл әлемге танымал. Оларды жасауда көптеген адамдар жұмыс істеді. Олардың жұмысы қалай басталды деп ойлайсыз? Барлығы бақшаны жобалаудан басталды. Бақша дизайны - ежелгі өнер.

Ландшафты дизайнмен айналысатын компания бізге балабақшаның дизайнын сұрап келді. Бау-бақша объектілерінің ауданы мен периметрін дұрыс есептесек, «Біздің бақша» сауда компаниясы көгалдандыру материалдарына жеңілдіктер береді.

Міне, осы бақшаның жоспары.

Ал осы уақытта біз бау-бақша жоспарымен танысуды жалғастырамыз. Онда: үй, көгал, гүл бақшасы, бау-бақшасы бар.

Бақша нысандарының формуласы қандай геометриялық пішіндерге арналған?

Фигураның қандай аймақтарын таба аламыз?

Үшбұрыштар, төртбұрыштар, алтыбұрыштар.

Шаршы, төртбұрыш.

Табылған формулаларды есте сақтаңыз. Аудандар мен периметрлерді табу үшін мен ұсынған формулалардың ішінен шаршының ауданы мен периметрін, тіктөртбұрыштың ауданы мен периметрін табуға көмектесетін формулаларды табыңыз. Оларды тақтадан табыңыз.

Қай фигуралардың облыстарының формулалары бізге таныс емес?

Үшбұрыштың ауданы.

Жаңа білімді ашу (жаңа материалды меңгеру)

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?

Сабақта не үйренеміз?

үшбұрыштың ауданы

Үшбұрыштың ауданын табу, бақылау, талдау, жоспар бойынша, топта жұмыс жасау.

Нормативтік UUD

Мен бүгін сіздерді математик, зерттеуші болуға және өз бетіңізше үшбұрыштың ауданын анықтаудың жолын табуға және үшбұрыштың ауданын табу формуласын өзіңіз құруға шақырамын.

Топпен жұмыс. Топта жұмыс істеу ережелерін есте сақтаңыз.

Бір-біріңе сыпайылықпен қараңдар, жай дауыспен сөйлеңдер, берілген тапсырмаға байыппен қарап, белсенді жұмыс істеңдер, басқаларды тыңдаңдар.

Когнитивті UUD

Топтық жұмыс

Рөлдерді тағайындау.

Тапсырма карталарын пайдаланып, қажетті есептеулерді жасаңыз. Ал өнімділік алгоритмдері бар карталар орындалған жұмыс туралы қорытынды жасауға көмектеседі.

Коммуникативті UUD (сұрақ қою, ақпаратты іздеу және жинаудағы белсенді ынтымақтастық)

Рефлексия (сабақты қорытындылау)

Сауда компаниясы көгалдандыру материалдарына жеңілдік жасай ма?

Бау-бақша объектілерінің ауданы мен периметрін дұрыс есептедік пе?

Сабақта не үйрендің? Сіз не үйрендіңіз?

Бағалау парақтары бойынша жұмысыңызды бағалаңыз.


Бейнелеу өнері сабағының технологиялық картасы No6 күні _______________________________________ Сабақтың тақырыбыЖидектерден жасалған моншақтар мен гүлдердің гирляндалары

Мақсат Сәндік-қолданбалы өнердің бейнелі тілінің өзіндік ерекшелігін анықтау (стилизация, ырғақ, симметрия, түс үйлесімділігі).

Тапсырмалар: - жылы және салқын түстерді ажырата білуге ​​үйрету

Ырғақты ұйымдастырылған композиция құру;

Өзіңіздің және құрдастарыңыздың шығармашылық қызметі нәтижелерінің мәнерлілігін бағалау;

Зергерлік шебер жасаған заттарды кескіндеме және графика туындыларынан ажырату.

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

UUD

    Ұйымдастыру кезеңі (1 мин.)

    Дайындығын тексеруоқушылар сабаққа.

Сыныпты жұмысқа дайындау

Мақсат қою (3 мин.)

Балалар, айналаңдағы әлемге назар аударыңдар. Айналаның бәрі қандай әдемі! Гүлдер, жасыл ағаштар, көк аспан, аппақ қар бұлттар. Тіпті көшедегі көліктердің түсі де әртүрлі. Осы түстердің барлық байлығының негізін үш негізгі түс біріктіреді: қызыл, көк және сары. Осы үш түсті біріктіру арқылы біз қалған түстерді аламыз. Мысалы, қызыл мен сары түсті араластырсаңыз, көк пен қызылды біріктірсеңіз, күлгін түс аласыз;

Кемпірқосақтың түрлі түсті жолақтары болуы мүмкін. Оның үшеуі негізгі түстер, ал қалған төрт түс осы түстердің қосындысынан пайда болды.

«Салқын» түстер деген сөзді қалай түсінесіңдер?

«Жылы» түстер деген сөзді қалай түсінесіңдер?

- - 25-бетті қараңыз. Қарлығанның (сары-жасыл), содан кейін қарақаттың (қызыл-қызғылт сары) түсіне ең жақын түсті көрсетіңіз.

Сабақтың тақырыбы:

сұрақтарға жауап беру. Талқылауға қатысу

Когнитивтік (мәтінді мағыналық қабылдау қабілетін дамыту)

Нормативтік (мұғаліммен бірлесіп, шығармашылық және тәрбиелік міндеттер қою)

Сабақтың тақырыбына кіріспе (.)

Дене жаттығулары (3 мин.)

Оқулықтың 26, 27 беттеріндегі репродукцияларға назар аударады.

Ежелден әлемнің әртүрлі елдеріндегі гүлдер, жемістер мен жидектер ата-баба жерінің байлығын бейнелейді. Көптеген мерекелер: туған күндер, үйлену күндері, көктемгі, жазғы және күзгі мерекелер гүл шоқтары, гүл шоқтары немесе гүлдер, шөптер немесе жидектердің гирляндаларымен бірге жүреді. Үндістанда құрметті қонақтың мойнына гүл шоқтарын қою дәстүрі бар. Кейбір африкалық тайпаларда түрлі-түсті тұқымдар мен жемістерден жасалған түсті құрсаулар әшекейлер мен амулет болып табылады. Тұмар – адамды бақытсыздықтан, аурудан сақтайтын нәрсе. Сондықтан адамға гүл шоқтары, гирляндтар, сақиналар, білезіктер немесе моншақтар түріндегі сәндік ою-өрнек берілгенде, бұл әшекей күзетші, бойтұмар қызметін атқарады деп есептелген.

Сәндік зергерлік бұйымдарды жасайтын суретшілерді зергерлер деп атайды. Жидектер мен гүлдердің орнына асыл және жартылай асыл тастарды, металдарды, түрлі-түсті шыныларды, пластмассаларды және т.б.

Тақырыпқа қызығушылық таныту

28-бетте орналасқан моншақтардың қатарын қарастырыңыз, моншақтардың ырғақты байланысы (ауыспалы моншақтар) әртүрлі болуы мүмкін екеніне назар аударыңыз, мысалы, бір кішкентай, содан кейін үлкен және қайтадан кішкентай. Немесе үш кішкентай, содан кейін бір үлкен, тағы да үш кішкентай. Моншақтар пішіні мен өлшемі бойынша әртүрлі болуы мүмкін.

28-29 беттерде көрсетілген пластилиннен (немесе түрлі-түсті пластиктен) моншақтар жасау әдістерін қарастырыңыз.

- * Мен балаларды аналарына (әпкелеріне, әжесіне немесе досына) суық, жылы немесе аралас (бір-біріне қарама-қайшы келетін жылы және суық) түстер диапазонында моншақтарды жасауға шақырамын. Моншақтарды жасаудың маңызды кезеңі - атауда айтылған ой. Балалардан көздеген бейнеге атау беруді сұраймын, мысалы: «Таңның суық түстері», «Ыстық шуақты гүлдер», «Шаттықтың түрлі-түсті шеңбері», «Ананың күлкісі», «Шуақты күн», т.б.

үлгілерін қарау

Жұмыс жоспарын талқылаңыз

кейінгі реттілік,

    Декорацияны қалай елестетесіз?

    Мен сізге алдымен маркерлердің көмегімен әртүрлі моншақ тізбектерін салуды ұсынамын. Ең жақсы нұсқаны таңдап, пластилиннен моншақтар жасаңыз.

    Жұмыс барысында мен табысты істерді атап өтіп, балаларға дизайнға сәйкес моншақтардың түсті дизайнын таңдауды ескертемін. Қажет болса, олар пластилиндердің түстерін араластырады. Мысалы, түсті нәзік ету үшін оны ақ пластилинмен араластыру керек.

    Қаласаңыз және бос уақыт қалса, студенттерге бисер, білезік, сырға және сақинадан тұратын зергерлік бұйымдар жиынтығын жасауға шақырылады.

Жұмысты орындау кезінде жаңа білімді қолдану

сызбаны орындау

Жұмыста түс жасау

Нормативтік (үлгіге сәйкес жұмыс

. Оқушылардың жұмыстарының көрмесіжәне олардың талқылауы.

    Қараңызшы, сіз пластилиннен қанша әдемі әшекейлер жасағансыз!

    Қолөнерді көргенде қандай көңіл-күй пайда болады?

    Қандай түстерді таңдағаныңызды айтыңыз.

2. Жалпылау.

    Жұмыс орнын тазалау.

өз қызметін өзін-өзі бағалау

Бейнелеу өнері сабағының технологиялық картасы No7 күні ____________________________

Сабақтың тақырыбы:Күн мен түн.

Мақсаттар:графикалық материалдардың мәнерлілік мүмкіндіктерін пайдалана отырып, табиғат жағдайын (қайғы, қуаныш, қобалжу) көрсету: нүкте, сызық, штрих, дақ.

Тапсырмалар:- түнгі пейзаждың әсемдігі туралы эмоционалды пайымдауларды айтуға үйрету;

Ақ пен қара контрасттың мәнерлілігін пайдаланып графикалық композицияны орындау;

Ақ-қара кескіндердің мәнерлі қасиеттерін бағалаңыз, сызбаларыңызға түпнұсқа атауларды табыңыз;

Графикалық жұмыстарды кескіндемеден ажырату.

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

UUD

Ұйымдастырушылық

Дайындығын тексеруоқушылар сабаққа.

Қайырлы күн жігіттер!

Біздің кездесуіміз барлығына пайдалы әрі қызықты болады деп сенемін.

Ұран бізге осы жолда көмектеседі: батыл түрде алға ұмтыл, бір орында тұрма, сен жалғыз жасай алмайтын нәрсені бірге жасаймыз

Сыныпты жұмысқа дайындау

Жеке (оқу және шығармашылық іс-әрекетке мотивация деңгейін арттыру)

Мақсат қою

Тәуліктің әртүрлі уақыттарын бейнелейтін иллюстрациялар

Тәуліктің қай уақыты көрсетілген? (күн мен түн)

Суретшілер бұл уақытты дәл осылай көреді ме?

Сабақ не туралы болмақ?

Оқулық 30 бет – сабақтың тақырыбын оқу?

Біз не үйренеміз?

Талқылауға қатысу

Сабақтың тақырыбына кіріспе (.)

Дене жаттығулары (3 мин.)

Оқулықтағы 30-33 беттегі иллюстрацияларды талқылау.

Неліктен суретші Константин Богаевский айдың жарқырауын ерекше суреттеген (оқулықтың 30-б.)?

К.Богаевский мен Ф.Масерельдің шығармалары өнердің қай түрінде: кескіндеме немесе графикада орындалды? (графика, оқулықтың 30, 31 б.).

Неліктен суретшілер композицияларына түс енгізбеді?

К.Богаевский «Жарқыраған қала» суретінде және Ф.Масерель «Түн» сериясындағы гравюраларда қандай көркем бейнелеу құралдарын: нүктені, сызықты, штрихты, нүктені пайдаланған?

* К.Балмонттың «Жаңа ай» өлеңін оқу.

Оқулықтың 32-33 беттеріндегі балалардың салған суреттеріне қарап, анықтаңыз:

*«Жаңа ай» нені білдіреді?

* Өлең мазмұнын қай суреттер жақсы көрсетеді?

* Талқылау нәтижесінде бірде-бір сызба бұл өлең жолдарын толық көрсетпейді екен. Әр адам түнді өзінше көреді – күннің сол жұмбақ мезгілі: біреу аллегориялық түрде сұлу қыздың портреті түрінде, біреу қаладағы түнді бейнелейді, біреу ұлыған жалғыз жануар бейнеленген түнгі пейзажды көреді, айға қарау және т.

Тақырыпқа қызығушылық таныту

Сұрақтарға жауап беру

Өлең оқу

Когнитивтік (бастапқы кіріспе айту)

Тұлғалық (эстетикалық сезімдерді дамыту)

Қарым-қатынас (өз пікірін қалыптастыру)

тұлғалық (балалардың табиғатқа деген ерекше көзқарасын қалыптастыру арқылы рухани-адамгершілік дамуы)

IV. Сызба бойынша жұмыс ретін көрсету

(Мақсат – жаңа әрекет ету тәсілін қалыптастыру)

Балаларға алдын ала ақ және қара парақтар, ақ және қара гельді қаламдар беріледі. Жұмыс технологиясы балаларға түсінікті: суреттерді қара фонда салу үшін ақ түсте, ал ақ фонда қара түсте жұмыс істеу керек (Шығармашылық папканың 21 парағын қараңыз).

«Түн – күн» тақырыбына өз ертегілеріңізді құрастырыңыз. Ақ және қара түстердің контрастын пайдаланып суретті аяқтаңыз.

* Жас суретшілер сызба (жоспар) идеясын ойлап тауып, оны дауыстап айта алады: Мен ақ фонда қара түспен Ханшайым түнін саламын. Мен күн мен түннің суретін саламын: бір жағында күн мен гүлдер, ал доға жағында ай мен ағаштар. Күндей жарқыраған тәжі бар ханзада кейпінде Күнді ақ түспен сызамын. Мен ақ және қара патшаның шахмат патшалығын саламын - түн патшасы мен күн патшасы және т.б.

Үлгілерді зерттеу

Жұмыс жоспарын талқылаңыз

кейінгі реттілік,

тапсырманың дұрыстығы

реттеуші (ақпаратты қабылдау және сақтау қабілетін дамыту, соған сәйкес іс-әрекетіңізді жоспарлау

Коммуникативті (маңызды сұрақтар қою)

V. Балалардың өздік жұмысы

) Оқушылардың шығармашылық практикалық іс-әрекеті

Сурет салу

VIII. Рефлексия (сабақты қорытындылау).

1. Оқушылардың жұмыстарының көрмесіжәне олардың талқылауы.

    Сызбаларды көргенде қандай көңіл-күй пайда болады?

2. Жалпылау.

    Сабақта қандай жаңа нәрсені білдіңіз?

- Бүгін сабақта не білдік?

    Жұмыс орнын тазалау.

талқылауға қатысу

Қарым-қатынас дағдылары (өз ойын жеткізе білу)

Жеке (орындалған жұмыстың сәтті немесе сәтсіздігінің себептерін түсінуге назар аудару

Бейнелеу өнері сабағының технологиялық картасы No8 күні ____________________________

Сабақтың тақырыбы: Табиғат әлемі бізге шығармашылық үшін материалдар береді

Мақсат: 2-сынып оқушыларының кез келген көркем материалдың шығармашылыққа материал бола алатыны туралы түсініктерін кеңейту, ал дана суретші, ең алдымен, табиғат даналығынан сабақ алатын зейінді көрермен.

Тапсырмалар:

Әртүрлі көркем материалдардың бейнелеу мүмкіндіктері мен бейнелеу өнерінің негізгі түрлері: сәулет, графика, кескіндеме, мүсін, сәндік-қолданбалы өнерді ажырата білуге ​​үйрету;

«Үй» тақырыбына шығарма арқылы ойды жеткізу.

Қолөнердің немесе суреттің мәнерлі қасиеттерін бағалаңыз, шығармашылық жұмыстардың түпнұсқа атауларын ойлап табыңыз.

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

UUD

Ұйымдастырушылық

Сәлем.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Сыныпты жұмысқа дайындау

Жеке (оқу және шығармашылық іс-әрекетке мотивация деңгейін арттыру)

Мақсат қою

Біз бәріміздің айналамызда әдемі нәрселермен қоршалғанды ​​қалайтынымыз сонша, біз жиі өзімізге тым беймәлім болып көрінетін нәрсені безендіруге тырысамыз.

Содан кейін велосипедте түрлі-түсті сымнан жасалған әртүрлі әшекейлер пайда болады, сөмкелерге моншақтар тігіледі және т.б.

Бүгін сіз өз күшіңізді үлкен бизнесте сынап көресіз -

үйіңіздің безендірілуін жасаңыз немесе ертегі үйін жасаңыз.

Талқылауға қатысу

Когнитивтік реттеу (мұғаліммен бірлесіп, шығармашылық және тәрбиелік міндеттер қою)

Сабақтың тақырыбына кіріспе (.)

Дене жаттығулары (3 мин.)

-- – Сабақта жасайтындарыңыз дизайн деп аталады. Қазіргі өмірде сіз бұл сөзді жиі естисіз: дизайнерлік жиһаз желісі, ландшафт дизайнері, киім дизайнері және т.б.

- Дизайн дегеніміз не?(Оқушылардың жауаптары.)

Дизайн концепциясының өзі ХХ ғасырдың 30-жылдарының басында пайда болды.Дизайн (ағылшын тілінен аударылғандизайн ) – заттардың көркемдік безендірілуі. Бұған дейін инженер-конструкторлар машиналар мен станоктардың сыртқы түріне немқұрайлы қарады және негізінен олардың жақсы жұмыс істеуін ғана ойлады.

Табиғатта қандай көркем материалдар сақталады?

Ежелгі заманнан бері адамдар (суретшілер, сәулетшілер, т.б.) үй салуға, үйдің сырты мен ішін безендіруге, ыдыс-аяқ пен киім-кешек жасауға белгілі бір материалдарды қалай пайдаланған?

«Не – не?» ойыны. (екінші сынып оқушысының шығармашылық папкасының 22, 23 парақтарын қараңыз).

Көрнекі материал ретінде сіз 2-беттегі оқулықтың репродукцияларын пайдалана аласыз. 34-37, ал басқа беттерінде және оқулықтың тарауларында жаңа бөлімнен басталады (4-5, 40-41,84-85,134-135 б.).

Тақырыпқа қызығушылық таныту

Сұрақтарға жауап беру

Өлең оқу

Когнитивтік (бастапқы кіріспе айту)

Тұлғалық (эстетикалық сезімдерді дамыту)

Қарым-қатынас (өз пікірін қалыптастыру)

тұлғалық (балалардың табиғатқа деген ерекше көзқарасын қалыптастыру арқылы рухани-адамгершілік дамуы)

IV. Сызба бойынша жұмыс ретін көрсету

(Мақсат – жаңа әрекет ету тәсілін қалыптастыру)

- Ойыннан кейін біз қорытынды жасаймызКез келген табиғи материалды адамдар көркем шығармашылықтың әртүрлі түрлері үшін пайдалана алады: сәулетте, сәндік-қолданбалы өнерде, кескіндемеде, графикада және мүсінде,

шығармашылық тапсырма оқулықтың 38-бетінде балалар оны аяқтауға кіріседі.

Жұмыс жоспарын талқылаңыз

кейінгі реттілік,

тапсырманың дұрыстығы

реттеуші (ақпаратты қабылдау және сақтау қабілетін дамыту, соған сәйкес іс-әрекетіңізді жоспарлау

Коммуникативті (маңызды сұрақтар қою)

V. Балалардың өздік жұмысы

) Оқушылардың шығармашылық практикалық іс-әрекеті

Идеяны талқылаған соң студенттер практикалық жұмысқа кіріседі.

(Сабақтың аяқталуына бес-он минут қалғанда баға қоямын. Баланың атын айта отырып, оның жұмысын көрсетуін сұраймын. Егер оқушы суретті әлі аяқтамаған болса, онда жұмыс кезеңіне баға қоямын. )

Жұмысты орындау кезінде жаңа білімді қолдану.

Сурет салу

Нормативтік (үлгіге сәйкес жұмыс

VIII. Рефлексия (сабақты қорытындылау).

1. Оқушылардың жұмыстарының көрмесіжәне олардың талқылауы.

2. Жалпылау.

    Сабақта қандай жаңа нәрсені білдіңіз?

- Бүгін сабақта не білдік?

3. Жұмыс орнын тазалау.

Өзінің жұмысын өзін-өзі бағалау

талқылауға қатысу

Қарым-қатынас дағдылары (өз ойын жеткізе білу)

Жеке (орындалған жұмыстың сәтті немесе сәтсіздігінің себептерін түсінуге назар аудару

Бейнелеу өнері сабағының технологиялық картасы No9 күні ____________________________

Сабақтың тақырыбы:Су асты әлемінің құпиялары.

Мақсат:су асты әлемінің тұрғындарының ерекше формаларын бағалай білуге ​​үйрету.

Тапсырмалар:

Су асты патшалығының тұрғындары туралы жұмбақтарды шешуде ақылды болыңыз;

Архитектуралық ғимараттардың мәнерлілігін талдау;

Көркем өрнек құралдарын пайдалана отырып иллюстрацияларды орындау: түс, сызық, ырғақ т.б.;

Қолөнердің немесе суреттің мәнерлі қасиеттерін бағалаңыз, шығармашылық жұмыстардың түпнұсқа атауларын ойлап табыңыз

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

UUD

Ұйымдастырушылық

Сыныпты жұмысқа дайындау

Жеке (оқу және шығармашылық іс-әрекетке мотивация деңгейін арттыру)

Мақсат қою

Өткен сабақтың «Табиғат әлемі бізге шығармашылыққа материал береді» тақырыбын жалғастыра отырып, суретші зейінді көрермен бола отырып, қоршаған табиғат әлемін зерттейді, оны бақылайды және өз жұмысында алған әсерлерін пайдаланады деп айта аламыз. Заманауи коммуникациялық және ақпараттық компьютерлік технологиялардың мүмкіндіктерінің арқасында адам су асты тереңдігінің тіршілігімен таныса алады.

Бүгін мен баршаңызды жердің көк көрпесін көтеріп, су асты патшалығына қарауға шақырамын. Су - ең жұмбақ және әдемі табиғи элемент. Сіздің алдыңызда үйлесімді және әдемі әлем ашылады. Содан кейін біз су асты әлемінің барлық алуан түрлілігі мен әсемдігін жасауға тырысамыз.

Талқылауға қатысу

Когнитивтік реттеу (мұғаліммен бірлесіп, шығармашылық және тәрбиелік міндеттер қою)

Сабақтың тақырыбына кіріспе (.)

Дене жаттығулары (3 мин.)

Мультимедиялық презентация.

Оқулықтың 42, 43 беттерінде өзен, теңіз, мұхиттардың тұрғындары бар;

Репродукцияларды қабылдау нақты раковиналармен толықтырылуы мүмкін. Егер бұл үлкен қабық болса, оны «теңіз дыбысын» тыңдау үшін 1-3 оқушының құлағына қоюға болады.

Бұл пішіндерге таңдану суретшілер арасында көптеген архитектуралық идеяларды тудырды.

Тақырыпқа қызығушылық таныту

Сұрақтарға жауап беру

Өлең оқу

Когнитивтік (бастапқы кіріспе айту)

Тұлғалық (эстетикалық сезімдерді дамыту)

Қарым-қатынас (өз пікірін қалыптастыру)

тұлғалық (балалардың табиғатқа деген ерекше көзқарасын қалыптастыру арқылы рухани-адамгершілік дамуы)

IV. Сызба бойынша жұмыс ретін көрсету

(Мақсат – жаңа әрекет ету тәсілін қалыптастыру)

Оқулықтың 44-45 беттерін қараңыз.

Сізге қай архитектуралық құрылым көбірек ұнайды? Неліктен?

Бүгін кез келген көркем материалдарды пайдалана отырып, сіз су асты әлемінің сұлулығын көрсетуге тура келеді. Ғ.Х.Ертегіге иллюстрация сал. Андерсеннің «Кішкентай су перісі» немесе өзі тұратын су асты сарайының бейнесін жасаңыз.

Жұмыс жоспарын талқылаңыз

кейінгі реттілік,

тапсырманың дұрыстығы

реттеуші (ақпаратты қабылдау және сақтау қабілетін дамыту, соған сәйкес іс-әрекетіңізді жоспарлау

Коммуникативті (маңызды сұрақтар қою)

V. Балалардың өздік жұмысы

) Оқушылардың шығармашылық практикалық іс-әрекеті

Егер жұмыс сәл ертерек аяқталса, мұғалім балаларды «Су перісі» сарайын алтын және күміс гельді қаламмен немесе түрлі-түсті қарындаштармен бояуға шақыра алады (Шығармашылық папканың 26 ​​парағын қараңыз).

(Шығармашылық жұмыстың соңында, егер сызбалар акварель немесе гуашь көмегімен жасалған болса, онда олар кептіріледі; графикалық материалдарды пайдалансаңыз, бірден таңдаулы баға беріңіз.

Журналға бағаларды қосқанда, белгілі бір тактика жасауға болады. Сіз сыныпты аралап, 4-те аяқталған сызбаларды оқшаулай аласыз, ал қалған балаларға сабақтың соңына дейін немесе сабақтан кейін қалған уақыт үшін 5 деген баға қоюға болады.

4-ке қойылған оқушылар өз жұмыстарын түсіндіріп, олардың назарын келесі жолы жақсы нәтижеге жету үшін нені ескеру керек екеніне аудару керек.)

Жұмысты орындау барысында жаңа білімді қолдану.

Сурет салу

Нормативтік (үлгіге сәйкес жұмыс

VIII. Рефлексия (сабақты қорытындылау).

1. Оқушылардың жұмыстарының көрмесіжәне олардың талқылауы.

2. Жалпылау.

    Сабақта қандай жаңа нәрсені білдіңіз?

- Бүгін сабақта не білдік?

3. Жұмыс орнын тазалау.

Өзінің жұмысын өзін-өзі бағалау

талқылауға қатысу

Қарым-қатынас дағдылары (өз ойын жеткізе білу)

Жеке (орындалған жұмыстың сәтті немесе сәтсіздігінің себептерін түсінуге назар аудару