Үлгэрийн баатруудын нэвтэрхий толь бичиг: "Зөрүүд хүүхэд." Уран зохиолын талаархи тэмдэглэл "С"

UMK: "Хэтийн төлөв"
Сэдэв: Уран зохиолын уншлага.

Хичээлийн төрөл: Хосолсон.
ЗОРИЛГО:
Боловсролын:
 Оюутнуудыг С.Михалковын “Зөрүүд бяцхан ямаа” үлгэртэй танилцуулах;
 Театрын жүжгийн дүрүүдийн онцлогийг ойлгож, илэрхийлж сурах;
 Сурагчдын үгийн санг баяжуулах;
 Уран зохиолын бүтээлийн үзэл санаа, уран сайхны агуулгыг ил тод болгох.
Хөгжлийн:
 Илэрхий унших чадварыг хөгжүүлэх;
 Сурагчдын бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.
Боловсролын:
 Найз нөхөддөө анхааралтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.
Сургалтын аргууд:
танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны шинж чанараар - тайлбар-зураглал, хэсэгчлэн хайх, судалгаа;
танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хэрэгжүүлэх арга барилаар - аман ба харааны.
Заах арга: тодорхой ажиллах арга, харилцан яриа.

Сэдэв
 Дахин өгүүлэх эмхэтгэл
хамгийн сонирхолтой
-аас ангиуд
нэрийн өмнөөс ажилладаг
гол дүр;
 Бие даасан
тухай өгүүллэг бичих
баатар ашиглаж байна
зохиогчийн текст;
 Жүжиглэж сур
уран зохиол
ажил,
шинжилгээнд үндэслэсэн
илэрхийлэх хэрэгсэл.
Төлөвлөсөн үр дүн
Мета сэдэв
Танин мэдэхүйн UUD:
 Уншсан бүтээлийнхээ талаар санал бодлоо илэрхийлэх;
 Баатруудын үйлдлийг үнэлэх;
 Ярианы мэдэгдлийг бий болгох, хэрэгжүүлэх чадварыг хөгжүүлэх
янз бүрийн эх сурвалжаас шаардлагатай мэдээллийг хайх (текст,
чимэглэл, танилцуулга); томъёолох, шийдвэрлэх чадвар
Асуудлууд.
Зохицуулалтын UUD:
 Шинжилгээнд үндэслэн хичээлийн боловсролын зорилтыг боловсруулах
хамтарсан үйл ажиллагаанд сурах бичгийн материал;
 Багштай хамтран сэдвийг судлах үйл ажиллагааг төлөвлөх
хичээл;
 Хичээлийн зорилгоо тодорхойлох, түүний дагуу ажиллах чадварыг эзэмшүүлэх
төлөвлөгөө, сургалтын даалгаврыг хадгалахын зэрэгцээ хэрэгжүүлэх чадварыг хөгжүүлэх
гүйцэтгэсэн даалгаврыг бие даан болон харилцан шалгах;
 Ангидаа хийсэн ажлаа дүгнэх.
Харилцаа холбооны UUD:
 Сурах бичгийн асуултад гадаад бүтээлээр хариулна
уран зохиол;
 Ангийнхантайгаа хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх ба
боловсролын асуудлыг шийдвэрлэхэд багш нар, томьёолох болон
байр сууриа хамгаалах;
Хувийн
 үүсэх
хүндэтгэлтэй
өөр хүнтэй харилцах харилцаа
үзэл бодол, түүх ба
бусдын соёл
ард түмэн;
 Ур чадварыг хөгжүүлэх
тэвчээртэй байх
хүмүүс өөр
үндэсний
дагалдах хэрэгсэл;
 Суурь мэдлэгтэй
дасан зохицох чадвар
сургууль, сургууль
баг руу;
 Хүлээн авах, хөгжүүлэх
нийгмийн үүрэг
оюутан;
 сэдэл хөгжүүлэх
боловсролын үйл ажиллагаа болон
үүсэх
хувийн утга учир
сургаал, хөгжил
тусгаар тогтнол ба
хувийн хариуцлага
дээр хийсэн үйлдлийнхээ төлөө
тухай санааны үндэс
ёс суртахууны хэм хэмжээ

 Асуултанд хариулах хосоор ярилцах;
харилцаа холбоо.
 Өөрийн үзэл бодлын баталгаа;
 Бүлгийг төлөвлөхдөө бүлэгт үүрэг хариуцлагыг хуваарилах
ажил.
Боловсролын орон зайн зохион байгуулалт
Салбар хоорондын холбоо
Мэдээллийн орчин
Ажлын хэлбэрүүд
Дэлхий.
Урд тал;
Бүлэг.
Уран зохиолын уншлага: 3-р анги,
оюутнуудад зориулсан сурах бичиг
боловсролын байгууллагууд
Л.В. Климанова, Л.А. Виноградская,
М.В. Бойкин.
үзүүлэх материал;
мультимедиа танилцуулга.
Сургалтын арга, техник:
 танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны шинж чанараар: тайлбарлах-зураглах, хэсэгчлэн хайх, судлах;
 танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хэрэгжүүлэх арга барилаар: аман ба харааны.
Сургалтын технологи:
 Хувь хүн рүү чиглэсэн байх;
 Асуудлын харилцан яриа;
 Хамтын ажиллагааны технологи

ТЕХНОЛОГИЙН ХИЧЭЭЛИЙН ЗУРАГ
Хичээлийн үе шатууд. Зорилтот.
Үйл ажиллагаа
Үйл ажиллагаа
хүүхдүүд
багш нар
I. Зохион байгуулалтын
мөч.
Зорилтот:
 Хүүхдийг зохион байгуулах;
 хүлээн авах сэдэл төрүүлэх
шинэ мэдлэг.
Мэндчилгээ,
хүүхдийн байгууллага
Багшид үзүүлэх хариу үйлдэл
(засвар
анхаарал)
Хүүхдүүдийг авчирдаг
ажлын дараалал
газар.
Хичээл бэлэн боллоо
хичээл
Сурган хүмүүжүүлэх, хөгжүүлэх
үе шат бүрийн даалгавар
(хичээлийн скрипт)
Сайн уу залуусаа. Өнөөдөр
уран зохиолын унших хичээл
Би чамтай хамт өнгөрөөнө. Миний нэр
Светлана Александровна.
Бүрэлдэхүүн
UUD
Хувийн
Зохицуулалтын

II. Сэдвийн мессеж
хичээл.
Зорилтот:
 Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх
оюутнууд.
(А.С. Пушкин,
Л.Н. Толстой,
А.П. Чехова, С.В.
Михалков.)
Сэдэв дээр гарлаа
хичээл.
-д хариулах
багшийн асуултууд.
III. Системчилэл
мэдлэг.
Зорилтот:
 Мэдлэгийг системчлэх
оюутнууд.
Системчилэл
хүүхдийн мэдлэг.
Хүүхдүүдэд урам зориг өгөх
хэрэгжилт
даалгавар.
Хувийн,
Зохицуулалт,
Харилцааны.
Хувийн,
Зохицуулалт,
Харилцааны.
Өөрийгөө хэн бэ гэдгийг дэлгэц рүү хараарай
харж байна уу? Чиний өмнө
агуу оросуудын дүр төрх
зохиолчид.
Сүүлчийнх нь нэр юу вэ?
тэд? Энэ бол Сергей Владимирович
Михалков, ялангуяа түүний болон түүний тухай
үлгэр "Зөрүүд бяцхан ямаа" бид
бид өнөөдөр ярилцах болно.
Сергей Владимирович
Михалков - алдартай
Зөвлөлт Оросын зохиолч,
яруу найрагч, үлгэрч, жүжгийн зохиолч,
публицист, цэрэг
сурвалжлагч, сценарист, ба
мөн дууллын шүлгийн зохиолч
ЗХУ ба
Оросын Холбооны Улс.
1913 оны 2-р сарын 28-нд төрсөн
Москва язгууртан гэр бүлд.
Тэр коллежийн хүү байсан
үнэлэгч (ахлагчтай тэнцэх зэрэглэл)
Владимир Александрович
Михалков (18761938), Ольга нар
Михайловна Михалкова
(Глебова төрсөн) (1876
1961).
-аас сургуульдаа яв
Москвагийн ойролцоо байшин байсан

Эдгээр нь баатрууд юм
үлгэр, ишлэл
бид үүнийг хийх болно
өнөөдөр унш.
хол, тиймээс эхнийх
боловсрол авсан
Байшингууд. Багш -
Балтийн Герман орхисон
түүний доторх хамгийн сайхан мэдрэмжүүд
зүрх.
Сергей яруу найргийн авьяастай
есөн настайдаа гарч ирсэн. Түүний
аав хэд хэд явуулсан
хүүгийн яруу найрагчдаа бичсэн шүлгүүд
Александр Безыменский,
энэ нь эерэг
тэдний талаар хариулав.
1927 онд гэр бүл нь нүүжээ
Пятигорск хот
Ставрополь муж. Эдгээрт
хэдэн жил Сергей хэвлэж эхлэв.
1928 онд “On
дээшлэх" (Ростов-на-Дону)
анхных нь хэвлэгдсэн
"Зам" шүлэг. Дараа нь
Сергей сургуулиа төгссөн
Михалков буцаж ирэв
Москва, сүлжмэлийн үйлдвэрт ажиллаж байсан
үйлдвэр, геологи хайгуулын
экспедицүүд. Үүний зэрэгцээ дотор
1933 онд тэрээр чөлөөт ажилтан болжээ
захидлын хэлтсийн ажилтан
"Известия" сонин, гишүүн
Москвагийн бүлгийн хороо
зохиолчид. Нийтэлсэн
сэтгүүлүүд "Огонёк", "Пионер",

IV. Биеийн тамирын минут.
Зорилтот:
 Сэргээх
Хүүхдүүд тоглодог
дасгалууд
физик минут.
бие махбодийн болон сүнслэг
оюутны хүч чадал.
Багш аа
зохион байгуулдаг
гүйцэтгэл
физик минут.
V. Үлгэр унших.
Зорилтот:
 Ур чадварыг хөгжүүлэх
илэрхийлэлтэй унших.
Үлгэр уншиж байна.
Хяналтууд
унших үйл явц.
"Онцгой гэрэл", сонин дээр
"TVNZ",
"Известия", "Правда". Гарч ирсэн
түүний шүлгийн анхны түүвэр.
Хамгийн алдартай
Тэд үүнийг Михалковт авчирсан
хүүхдүүдэд зориулсан ажил. БА
өнөөдөр бид уулзах болно
түүний бүтээлүүдийн нэг.
Залуус аа, жаахан ууцгаая
амарцгаая, манайхаас босцгооё
газрууд болон давтаж эхэлнэ
хөдөлгөөнийг харуулсан
дэлгэц.
Ингээд та бид хоёр амарсан, тэгээд
одоо чамтай хамт явцгаая
бяцхан аялал... руу
уран зохиолын үлгэр
"Зөрүүд хүүхэд", магадгүй
магадгүй тэр чиний нэг болно
хайртай хүмүүс.
Сурах бичгийг нээнэ үү. 128.
Одоо маш их бэлд
түүхийг анхааралтай ажигла
Би энэ талаар асуулт асуух болно.
Хувийн UUD:
1.сэтгэцийг сайжруулах
сэтгэл хөдлөм
оюутнуудын нөхцөл байдал.
2. өөрчлөх
өөртэйгөө харилцах харилцаа ба
таны эрүүл мэндэд.
Зохицуулалтын UUD:
1. Бууруулах
сөрөг нөлөө
сургалтын ачаалал.
Хувийн,
Харилцаа холбоо,
Танин мэдэхүйн.

VI. Анхдагчийг шалгаж байна
ойлголт.
Зорилтот:
 Анхдагчийг шалгана уу
ойлголт
үлгэрээс суралцдаг оюутнууд.
Шалгалт
анхан шатны
хүүхдийн ойлголт
үлгэрийн дагуу.
-д хариулах
асуултууд.
Театр бол үзэмж юм
урлаг,
үе шат
гүйцэтгэл
драматик
ажил,
аль
хэрэгжүүлэх
урд жүжигчид
үзэгчид.
VII. Театральная
найруулга.
Тэдний дүрд тогло
Хяналтууд
процесс болон тусалдаг
Хувийн,
Харилцаа холбоо,
Танин мэдэхүйн.
 Үлгэр танд таалагдсан уу?
 Ярилцъя
зан чанарын шинж чанарууд ба
дүрүүдийн зан байдал.
 Үг зурах
дүр бүрийн хөрөг зураг.
Залуус аа, хэн ч байж болно
театр гэж юу болохыг надад хэлээч?
Танд юу хэрэгтэй байгааг хэлээч
театрын тайзыг бий болгох уу?
Бидэнд жүжигчид, зохиол бий.
өөрсдийнхийгөө тавья
өөрийн тоглолт?
Энд байгаа дүрүүд хэн бэ?
Байна уу? тараацгаая
дүрүүд. (Хүүхэд, ямаа, ямаа,
Гахай, чоно, эм чоно, зэрлэг
хулд нугас, туулай, минж,
тогоруу, хөгшин эмэгтэй Хэрон, 2
Хотон шувуу, өрөвтас, 3 чоно,
Титмоус, Бор шувуу, Зохиогч).
Ямар интонацтай хэлж өгөөч
Манай баатрууд ярих ёстой юу?
Дүр хуваарилсны дараа
хүүхдүүд маск зүүж уншдаг

Зорилтот:
 Бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх
чадварууд
оюутнууд.
Тусгал
VIII.
оюутнууд.
зэрэг илэрхийлэлтэй тэдний дүр
жинхэнэ театр.
Дүгнэх
үр дүн.
Дүгнэх
үр дүн.
Ямар ч эхлэлийг сонго
таамаглаад үргэлжлүүлээрэй
түүний.
 Өнөөдөр хичээл дээр би сурсан....
 Энэ хичээл дээр би магтсан
Хувийн,
Харилцаа холбоо,
Танин мэдэхүйн.
өөрийнхөө төлөө......
 Хичээлийн дараа I
хүссэн………
 Өнөөдөр би ………. чадсан.
Дүгнэж байна
хичээл. Хариултууд
багшийн асуултууд.
Урам зориг өгөх
хүүхдүүд болон
дүгнэх
бүхэл бүтэн хичээл.
 Өнөөдөр ямар үлгэр вэ?
уншсан уу?
 Зохиогч нь хэн бэ?
 Энэ үлгэр юу заадаг вэ?
 Та ямар зүйр цэцэн үг хэлж чадах вэ?
түүнийг авах уу?
Хүүхдүүд бичдэг
гэрийн даалгавар
өдрийн тэмдэглэлд.
Мэдэгдэл
гэр
даалгавар.
Хувийн,
Харилцаа холбоо,
Танин мэдэхүйн.
Зохицуулалт,
Хувийн.
IX. Дүгнэж байна.
Зорилтот:
 үүсэх
хариуцлага.
 Мэдлэгээ нэгтгэх,
ангид хүлээн авсан.
X. Гэрийн даалгавар.
Зорилтот:
 үүсэх
хариуцлага.
Анги: ____
Методист гарын үсэг: __________
Багшийн гарын үсэг: ____________

С.Михалковын “Зөрүүд бяцхан ямаа” үлгэрээс сэдэвлэсэн тест

Бүтэн нэр______________________ анги___________

1. Бяцхан ямаа нэг өдөр хаашаа явсан бэ?

A) бүжиглэх

B) тоглох

B) алхах

2. Аадар борооны дараа бяцхан ямаанд юу тохиолдсон бэ?

A) өөрийгөө арал дээр олсон

B) гэртээ ирлээ

B) өвчтэй болсон

3. Бяцхан ямаа яагаад тусламж хүлээж, өөрөө юу ч хийхгүй байсан бэ?

A) сэлж чадахгүй

B) хаа нэгтээ явахыг хүсээгүй

B) гомдсон

4. Бяцхан ямааг зовлонд нь хэн туслахаас татгалзсан бэ?

B) хэрэм

5. Ойн анчид хэн байсан бэ?

A) Чоно, хэрэм

B) Чоно ба Чоно

B) баавгай

6. Бяцхан ямаа асуудалд орсон тухай мэдээг хэн тараасан бэ?

A) Маллард

7. Амьтад Хүүхдийг аврахын тулд юу хийсэн бэ?

A) хөлөг онгоц худалдаж авах

B) хүмүүсийг тусламж дуудах

B) сал барих

8. Арлын бяцхан ямаанд хэн хоол хүргэж өгсөн бэ?

A) бор шувуу

B) хотон шувуу

B) мэлхий

9. Хүүгийн найзуудад түүнийг асуудалд орсныг хэн сануулсан бэ?

A) сүүл

B) хотон шувуу

10. Хүүхдийг аврах үед чонотой тэмцэхэд хэн тусалсан бэ?

11. Үлгэрийн баатруудын аль нь баярын ширээнд байр өгөөгүй вэ?

Д.Мамин-Сибирякийн “Зөрүүд ямаа” үлгэрийн гол дүр бол тосгоны мужаан, хөгжилтэй, уян хатан хүн юм. Түүний гарт байгаа ажил сайн явдаг, тэр бүх зүйлийг хөгжилтэй дуугаар дуусгадаг. Мужааны хөршүүд атаархдаг. Эхнэр нь түүний анхны туслах бөгөөд гэрийн ажлыг хариуцдаг. Хашаанд нь сүү өгдөг үнээ, тахиа өдөр бүр өндөглөдөг, азарган тахиа өглөө хүн бүрийг дуугаараа сэрээдэг. Нохой хашаагаа манаж, муур хулгана барьж, сүү уудаг. Мөн хашааны эргэн тойронд ямаа алхаж байгаа бөгөөд энэ нь тийм ч шаардлагагүй мэт боловч зөрүүд зангаараа эзнээ баярлуулдаг.

Мужааны хувьд бүх зүйл сайхан байсан ч асуудал гарч ирэв. Эхнэр нь өвдөж, удалгүй нас баржээ. Мужаан дуугаа дуулахаа больж, дараа нь ажлаа орхижээ. Тэр үхрээ зарж, хашаа, хашааг нь түлээ болгон ашигласан. Энэ нь би байшингаа зарахаар шийдсэн.

Худалдан авагч ирж, байшинг шалгаж эхлэв. Би үүдний доор мөлхөж хартал ямаа яг л худалдан авагчийг эвэрээрээ өшиглөх мэт сууж байв. Худалдан авагч уурлаад яваад өгсөн. Ямаа эзэндээ байшингаа зарахыг зөвшөөрөөгүй. Мужаан эргэлзэлгүйгээр ямааг олсоор шидээд худалдахаар дагуулж явав. Тэгээд тэр ямаагаа худалдаачинд хэдэн хүүхдэд зарж зугаацуулжээ. Гэвч ямаа олсыг тасалж, гэр лүүгээ гүйсэн боловч тэд түүнийг чирсээр арайхийн худалдаачин руу буцав. Тэгээд тэр дахин оосорноосоо салж, гэртээ харьсан. Мөн энэ нь хэд хэдэн удаа тохиолдсон.

Мужаан бодож эхлэв, тэр ичингүйрэв - ямаа ч гэсэн зөрүүдлэн төрөлх гэр рүүгээ буцаж ирэв, гэхдээ энэ нь түүнд тийм ч таатай биш байсан ч чадварлаг мужаан тэрээр бүрэн бууж өгч, цорын ганц байшинг сүйрүүлжээ. . Мужаан үүнийг сайн бодож, ажилдаа оров. Түүний зэмсгүүд дахин чимээ шуугиантай болж, хөгжилтэй дуунууд эгшиглэж, аажмаар мужааны гэр урьдын адил цэцэглэн хөгжив.

Энэ бол үлгэрийн хураангуй юм.

"Зөрүүд ямаа" үлгэрийн гол утга нь хүн амьдралын хүнд хэцүү нөхцөлд цөхрөлгүй байх явдал юм. Юуны өмнө ямар ч нөхцөл байдалд хүн хэвээр үлдэхийн тулд та дотоод дэмжлэгийг олох чадвартай байх хэрэгтэй. Д.Мамин-Сибирякын “Зөрүүд ямаа” үлгэр нь бидний дотоод үндэс суурь, зарчимдаа үнэнч байж, түүнийг хэзээ ч өөрчлөхгүй байхыг сургадаг.

Үлгэрт гэр орондоо үнэнч байх нь юунаас ч чухал бөгөөд хүн хүн хэвээр үлдэхэд ямар ч зовлон саад болохгүй гэдгийг зөрүүд зангаараа эзэндээ харуулсан ямаа надад их таалагдсан.

"Зөрүүд ямаа" үлгэрт ямар зүйр үг тохирох вэ?

Золгүй явдал хэзээ ч ганцаараа ирдэггүй.
Тэр яг л ямаа шиг болж, эвэр нь хананд цохиулсан.
Жинхэнэ найзууд зовлон зүдгүүрийн үед бий болдог.

Сергей Михалковын үлгэр "Зөрүүд хүүхэд"

"Зөрүүд бяцхан ямаа" үлгэрийн гол баатрууд, тэдгээрийн онцлог

  1. Бяцхан ямаа, маш дэггүй, зөрүүд, өөртөө итгэлтэй. Би асуудалд ороод чангаар уйлсан.
  2. Pig Piggy, хайхрамжгүй, зүрх сэтгэлгүй
  3. Маллард нугас, эелдэг, өрөвч сэтгэлтэй, бяцхан ямааг аврах ажлыг зохион байгуулав.
  4. Чоно, шуналтай, аймшигтай дээрэмчид
  5. Хотон шувуу, туулай, минж, өрөвтас, тогоруу, хөх, бор шувуу аврагч.
"Зөрүүд бяцхан ямаа" үлгэрийг дахин ярих төлөвлөгөө
  1. Муухай ямаа
  2. Хөгжилтэй алхах
  3. Шуурга
  4. Арал
  5. хайхрамжгүй гахай
  6. Чоно эрэг дээр
  7. Маллардын амлалт
  8. Амьтан, шувуудын цуглуулга
  9. Минж санал болгож байна
  10. Бор шувууны захиас
  11. Ямаанд зориулсан хоол
  12. Чоно арал руу сэлж байна
  13. Титмаус сэрүүлгийг босгоно
  14. Чонуудын живэх
  15. Ямааны зулзага аврах ажиллагаа
  16. Ууланд найр хий.
Уншигчийн өдрийн тэмдэглэлд зориулсан "Зөрүүд ямаа" үлгэрийн хамгийн товч хураангуй 6 өгүүлбэр
  1. Бяцхан ямаа ээжийнхээ үгийг сонссонгүй, аадар бороо ойртож байсан ч зугаалахаар явав.
  2. Бяцхан ямаа арал дээр ирсэн бөгөөд Пигги завин дээр түүнд туслахаас татгалзав
  3. Маллард Хүүхдэд туслахыг амлаж, амьтан, шувуу цуглуулдаг
  4. Аврагчид сал барьж, хотон шувууд ямаа руу хоол авч явдаг
  5. Чоно хүүхэд рүү сэлж, харин шувууд тэднийг живүүлж, амьтад жаалыг аварна
  6. Бяцхан ямааны эцэг эх оройн хоол идэж байгаа бөгөөд гахайд хаалгыг харуулав.
"Зөрүүд хүүхэд" үлгэрийн гол санаа
Дуулгаваргүй, зөрүүд зан нь сайн зүйлд хүргэхгүй.

"Зөрүүд бяцхан ямаа" үлгэрт юу заадаг вэ?
Энэ үлгэр нь эцэг эхийнхээ үгэнд орж, болгоомжтой, хянамгай байж, аадар борооны өмнө алхахгүй байхыг заадаг. Асуудалтай хүмүүст туслахыг зааж, хамтдаа ажиллахыг зааж, гавьяатай, хүндэтгэлтэй байхыг заадаг.

"Зөрүүд бяцхан ямаа" үлгэрийн тойм
Энэ үлгэр надад маш их таалагдсан, тэнд байгаа амьтад ийм эв нэгдлийг харуулсан, тэд маш сайн хамтран ажилласан тул үзэхэд үнэхээр таатай байсан. Мэдээжийн хэрэг, хүүхэд зөрүүдлэн ээжийнхээ үгийг сонсоогүй нь буруу байсан ч тэр сайн сургамж авсан бөгөөд магадгүй дахин хэзээ ч ийм зүйл хийхгүй.

"Зөрүүд бяцхан ямаа" үлгэрт зориулсан зүйр үгс
Найз нь асуудалтай байгаа нь мэдэгддэг.
Зөрүүд нэгийг савраар засна, бөгтөрийг булш засна.
Гавьяат, нэр төрийн дагуу.

Дүгнэлт, "Зөрүүд хүүхэд" үлгэрийн товч өгүүлэл
Тэнд ээжийнхээ үгэнд орохгүй, аянга цахилгаангүй гэж зугаалахаар явсан зөрүүд бяцхан ямаа амьдардаг байжээ.
Гэвч аянга цахилгаантай бороо орж, Бяцхан ямаа маш их айж, норсон байв. Бороо өнгөрөхөд Бяцхан ямаа нэгэн арал дээр гарч ирэн, хаа сайгүй устай байв.
Гахайн хажуугаар завин дээр явж байсан бөгөөд Бяцхан ямаа түүнд туслахыг хүссэн боловч Пигги түүнд хангалттай зай байхгүй гэж хариулав.
Чоно эрэг дээр гарч ирээд Хүүг харав. Тэд найзууд руугаа залгахаар шийдэв.
Дараа нь Маллард нугас нисч, Бяцхан ямаанд юу тохиолдсоныг мэдээд түүнд туслахаа амлав. Маллард бүх амьтдыг цуглуулж, тэд Хүүхдэд туслахаар шийдэв.
Минжүүд сал хийхийг санал болгож, гурван мод огтолжээ.
Энэ үед Бор шувуу ирж, Жаал өлсөж уйлж байна гэж хэлэв. Хотон шувууд түүнийг загасаар хооллохыг хүссэн боловч туулайнууд лууван, байцаа авчирч, хотонууд хоолыг Жаалханд аваачив.
Гурван залуу чоно модыг эмээллээд арал руу сэлж, амьтан, шувууд салыг буулгав.
Тит хулгана чононуудыг хараад энэ тухай амьтдад хэлэв, шувууд дээрэмчидтэй уулзахаар нисч, тэднийг живүүлэв.
Тэгээд сал дээр байсан амьтад Бяцхан ямааг аварчээ.
Ямаа, ямаа хоёр том найр хийж, Гахайг ирэхэд түүнд зүгээр л хаалгыг үзүүлэв.
Бусад бүх хүмүүс удаан хугацаанд хөгжилтэй байсан.

"Зөрүүд бяцхан ямаа" үлгэрийн зураг, чимэглэл


"Зөрүүд хүүхэд" уран зохиолын унших хичээлийн хураангуй
Эмхэтгэсэн: Ивахина Алина Евгеньевна.
Байршил: Тамбов мужийн Котовск хотын 3-р анги, MBOU "Бие даасан хичээлийг гүнзгийрүүлсэн 3-р дунд сургууль"
Огноо: 04/17/17
Зорилго: Унших сонирхлыг хөгжүүлэх, С.Маршпкагийн бүтээлтэй танилцах, илэрхийлэлтэй унших дасгал хийх.
Хичээлийн төрөл: шинэ материалын танилцуулга.
UUD
Танин мэдэхүйн UUD
-Үлгэрийн төрлийг бусад төрлөөс тусгаарлах чадвар;
-Уран зохиолын үлгэр ба ардын үлгэрийн ялгааг олж харах;
-Өгүүллийн төлөвлөгөө зохиох чадварыг төгс төгөлдөр болгох;
-Текстийг аман хэлбэрээр илэрхийлэх чадвартай;
-Текст дахин ярих замаар санах ойг хөгжүүлэх
Зохицуулалтын UUD
- Сурах даалгаврыг харах чадвар;
- Текст дэх чиг баримжаа;
- Үр дүнд хүрэхийн тулд үйл ажиллагаагаа чиглүүлэх чадвар;
- Таны мэдлэгийг үнэлэх;
Харилцааны UUD
-Ангитайгаа ажиллах чадвартай;
-Өгүүлбэр зохиох, ярианы хэсгүүдийг зохицуулах сурсан дүрэмд үндэслэн яриандаа өөрийн бодлоо чадварлаг илэрхийлэх;
-Бүтээлч харилцан яриа өрнүүлэх чадвартай;
- Мөргөлдөөнийг шийдвэрлэх, бүлэгт хуваагдахдаа буулт хийх;
Хувийн UUD
-Уран зохиол судлахын утга учрыг ойлгох;
-Ярианы сайхан хэл рүү тэмүүлдэг.
Хичээлийн үеэр.
Урам зоригийн үе шат.
Сайн байна уу залуусаа, уран зохиолын хичээлдээ бэлдцгээе.
Уран зохиол бол ер бусын үлгэрийн орон юм. Утга зохиолын зохиолчдыг шидтэн гэж нэрлэх нь дамжиггүй. Номын зохиогчид өөрсдийн санаа бодлоо илэрхийлэхдээ заримдаа ирээдүйг таамаглаж байсан.
Жюль Верн "Далайн доорх 20,000 лиг" ​​(1870) номондоо цахилгаан эрчим хүчээр ажилладаг "Наутилус" шумбагч онгоц байдаг. Цахилгаан хөдөлгүүртэй жинхэнэ шумбагч онгоцууд 90 жилийн дараа буюу 20-р зууны 60-аад онд гарч ирэв.
Өмнө нь олж авсан мэдлэгээ шинэчлэх.
Сүүлийн хичээлээр та В.Ковалын "Мөнгөн шонхорын үлгэр"-тэй танилцсан.
Энэ нь ямар төрөлд хамаарах байсан бэ?
Энэ үлгэр гэдгийг бидэнд юу батлах вэ?
Залуус аа, ямар үлгэрүүд байдаг вэ (уран зохиол, ардын аман зохиол)
Уран зохиолын үлгэр, ардын үлгэр хоёрын гол ялгаа нь юу вэ?
Залуус аа, та Маршак гэдэг нэрийг сонсож байсан уу? Энэ хүний ​​талаар та юу хэлэх вэ?
Тийм ээ, Самуил Яковлевич Маршак бол хүүхдийн зохиолч, "Тэнэг хулганы үлгэр", "Муурын байшин", "Тэр их ухаангүй", шүлэг зэрэг танд танил болсон бүтээлүүдийн зохиогч юм.
Түүнд “Зөрүүд ямаа” гэдэг бүтээл бий, та сонссон уу?
Хичээлийн сэдэв юу байх болно гэж та бодож байна вэ?
Үйл ажиллагааны төлөвлөлтийн үе шат
Залуус та нар ихэвчлэн ажилтай хэрхэн танилцдаг вэ?
(унших, ярилцах, төлөвлөгөө гаргах)
Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах үе шат.
Ингээд текстийг уншъя.
Залуус аа, энэ үлгэрийн баатрууд хэн бэ?
Зохиолч дүрүүдийг хэрхэн дүрсэлсэн бэ? Хэсгийг уншина уу.
Үлгэрийн хамгийн хурцадмал мөч юу вэ?
Үлгэрийн төлөвлөгөө гаргацгаая.
Үлгэрийн эхэнд бид юу сурдаг вэ? Үүнийг уншсан.
Энэ хэсгийг бид юу гэж нэрлэх ёстой вэ?
Сэлж чаддаггүй Бяцхан ямаа нуурын голд ганцаараа үлдсэнийг хараад бид юу сурах вэ?
Энэ хэсгийг бид юу гэж нэрлэх ёстой вэ?
Ямааны төлийг гахай аварч чадаагүйгээс хойш ямаа юу болсон бэ?
Энэ хэсгийг юу гэж нэрлэх вэ?
Чоно алга болсны дараа юу болсон бэ? Энэ хэсгийн гарчиг юу вэ?
Нугас хүүхдэд хэрхэн тусалж эхэлсэн бэ?
Энэ хэсгийг бид юу гэж нэрлэх ёстой вэ?
Бяцхан ямааг аварсаны дараа юу болсон бэ?
"Бяцхан ямаа төөрсөн"
"Гахайн хайхрамжгүй байдал"
"Ойн дээрэмчид" (чононуудтай уулзах)
"Мэргэн нугас"
"Ойн оршин суугчдад туслах"
"Баяр"
Гадаад ярианы ерөнхий ойлголтын үе шат.
Залуус аа, хэн үлгэрийг төлөвлөгөөний дагуу дахин ярих вэ?
Үлгэрийг дахин тоглоход хэн оролцохыг хүсдэг вэ?
Үлдсэн хэсэг нь шүүмжлэгч байх болно, та шилдэг жүжигчнийг тэмдэглэх, түүний алдаа, давуу талыг нэрлэх хэрэгтэй. Мөн бидний гүйцэтгэлд дүн шинжилгээ хийсний дараа хүсэл эрмэлзэлтэй жүжигчдэд зөвлөгөө өгнө үү. (Тоглолтод оролцоогүй хүүхдүүд хөдөлсөн ширээнд сууна)
Тусгал.
Та энэ хичээл дээр ямар зохиолчтой танилцсан бэ?
"Зөрүүд бяцхан ямаа" үлгэрийг хэн уншихыг зөвлөх вэ?